sobota,
Międzynarodowy Dzień Białej Laski
15 października swoje święto mają osoby niewidome i niedowidzące. Jego tradycje wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych, 15 października 1964 roku prezydent Lyndon S. Johnson ogłosił Dzień Bezpiecznej Białej Laski (White Cane Safety Day) proklamowany przez Kongres Stanów Zjednoczonych. W 1969 roku podczas IV posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Federacji Niewidomych w Kolombo na Cejlonie postanowiono, aby 15 października był Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Jego pierwsze obchody odbyły się w 1970 roku.
W 1992 roku Światowa Unia Niewidomych zwróciła się do Organizacji Narodów Zjednoczonych z inicjatywą ustanowienia Dnia Białej Laski Narodów Zjednoczonych obchodzonego 15 października. Do dziś to święto nie zostało wprowadzone. W 1992 roku w Ustroniu odbyło się IV Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Unii Niewidomych, na którym postanowiono o europejskich obchodach święta osób niewidomych i niedowidzących. Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski w Polsce miały miejsce w 1993 roku.
Celem obchodów święta jest przybliżenie problematyki osób niewidomych i niedowidzących dla ogółu społeczeństwa oraz władz państwowych i lokalnych. Osoby z wadami wzroku zasługują na uwagę i powinny żyć jak wszyscy inni mieszkańcy globu, bez ograniczeń i bez fałszywej litości.
Biała laska w nazwie święta odnosi się do akcesorium, które pomaga osobie niewidomej omijać przeszkody i rozpoznawać teren. Dodatkowo stanowi sygnał o niepełnosprawności wzroku dla otoczenia. Pierwszym użytkownikiem białej laski był angielski fotograf James Biggs, który stracił wzrok w wypadku w roku 1921. Angielski pomysł szybko rozpowszechnił się na całym świecie.