sobota,
Pomnik Małego Powstańca w Warszawie
W ciągu murów miejskich Starego Miasta w Warszawie przy ulicy Podwale znajduje się Pomnik Małego Powstańca. Jego odsłonięcie miało miejsce 1 października 1983 roku. Rzeźba liczy zaledwie 1,5 metra i na tle wysokich murów wydaje się jeszcze mniejsza. Jest ona wzruszającym przypomnieniem o bohaterstwie dzieci poległych w Powstaniu Warszawskim.
Pierwowzór pomnika powstał już w 1946 roku. Zaprojektował go Jerzy Jarnuszkiewicz w formie gipsowej statuetki. Figurka „Dziecko-bohater” zaczęła funkcjonować jako symbol przypominający o dniach powstańczej walki. Powstało wiele miniaturowych kopii.
W latach 80. z inicjatywą wzniesienia pomnika wystąpili harcerze z Chorągwi Stołecznej ZHP im. Bohaterów Warszawy. Zebrali oni pieniądze na pokrycie kosztów prac. Jerzy Jarnuszkiewicz nieodpłatnie przygotował dokumentację i ofiarował swój projekt. Odlew wykonano w Zakładach Mechanicznych w Warszawie.
Rok po odsłonięciu pomnika na sąsiadującym murze umieszczono tablicę z czerwonego piaskowca z fragmentem powstańczej piosenki „Warszawskie dzieci”.