poniedziałek,
Instytucje Unii Europejskiej
Unia Europejska posiada własny system rządzenia. W skrócie przypominamy najważniejsze instytucje działające w ramach tej organizacji.
Rada Europejska
Tworzą ją szefowie państw i rządów państw członkowskich UE, przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej. Rada Europejska określa ogólny kierunek polityczny Unii Europejskiej. Do 30 listopada 2019 roku przewodniczącym Rady Europejskiej będzie Donald Tusk. Stanowisko to sprawuje od 1 grudnia 2014 roku.
Rada Unii Europejskiej
Jest to jeden z ważniejszych organów decyzyjnych Unii Europejskiej. W Radzie spotykają się ministrowie państw członkowskich. W zależności od rozpatrywanych spraw są to ministrowie danego resortu, np. ministrowie środowiska spotykają się jako Rada ds. Środowiska. Rada spełnia funkcje prawodawcze i budżetowe.
Prezydencja Rady Unii Europejskiej
Co pół roku przewodnictwo w Radzie obejmuje kolejne z państw członkowskich. Prezydencja organizuje i prowadzi posiedzenia Rady Unii Europejskiej.
Komitet Stałych Przedstawicieli
Jest to instytucja, która składa się ze stałych przedstawicieli krajów członkowskich Unii Europejskiej przy Radzie w Brukseli w randze ambasadorów oraz ich zastępców. Główne zadanie to przygotowywanie posiedzeń Rady.
Parlament Europejski
Jednoizbowy parlament, którego członkowie są wybierani przez obywateli państw członkowskich na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą jest Strasburg, jednak większość obrad parlamentu odbywa się Brukseli. Parlament Europejski jest organem prawodawczym, który wspólnie z Radą stanowi akty prawne. Spełnia także część funkcji kontrolnych, opiniodawczych i kreacyjnych (wybieranie składu innych organów). Parlament Europejski to obecnie 751 eurodeputowanych.
Komisja Europejska
Organ wykonawczy Unii Europejskiej, odpowiedzialny za bieżącą politykę, zarządzający funduszami i nadzorujący pracę unijnych agencji. Jej siedzibą jest Bruksela. Każde państwo członkowskie w Komisji posiada swojego przedstawiciela (komisarza). Skład Komisji podlega zatwierdzeniu przez Parlament Europejski.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Jest to instytucja sądownicza Unii Europejskiej, w jej skład wchodzi 28 sędziów mianowanych przez poszczególne państwa członkowskie.
Europejski Bank Centralny
Bank centralny waluty Unii Europejskiej – euro – odpowiedzialny za emisję euro oraz ochronę jego siły nabywczej, współpracuje z bankami centralnymi państw członkowskich.