czwartek,
INF.02: Wyposażenie stanowisk egzaminacyjnych
Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowano wymagania co do wyposażenia stanowisk egzaminacyjnych na rok szkolny 2021/2022 m.in. w części praktycznej egzaminu z kwalifikacji INF.02 „Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych”. Prezentujemy jedynie część informacji, osoby bardziej zainteresowane mogą zapoznać się dokumentem źródłowym na stronie CKE.
W skład stanowiska egzaminacyjnego wchodzi:
- stół montażowy umożliwiający zdającemu montaż okablowania, zmontowanie, naprawę oraz konfigurację komputerów z matą i opaską antystatyczną;
- stół roboczy umożliwiający zdającemu konfigurację serwera, stacji roboczej i urządzeń sieciowych.
- krzesło i kosz na odpadki;
- 2 gniazda 230 V/50 Hz;
- listwa zasilająca umożliwiającą podłączenie wszystkich urządzeń związanych z egzaminem;
- 1 gniazdo RJ45 z doprowadzoną siecią komputerową, wymagana jest możliwość separowania portów w celu zablokowania transmisji danych między stanowiskami egzaminacyjnymi.
Konfiguracja stołów powinna umożliwiać swobodne podłączenie urządzeń sieciowych za pomocą okablowania sieciowego dostępnego na stanowisku. W przypadku stołu o gabarytach umożliwiających dostateczne wydzielenie dwóch części: montażowej oraz konfiguracyjnej dopuszcza się wykorzystanie jednego stołu pełniącego obydwie funkcje.
Wyposażenie jednego stanowiska egzaminacyjnego
Narzędzia, sprzęt, przewody
- Komplet narzędzi do montażu i demontażu podzespołów komputera; wkrętaki płaskie, krzyżowe lub innego typu dostosowane do posiadanego sprzętu i podzespołów, pęseta, szczypce proste wydłużone, komplet taśm, przewodów do podłączenia dysków twardych, napędów optycznych.
- Narzędzia do montażu okablowania, w tym zaciskarka wtyków 8P8C, ściągacz izolacji, narzędzie uderzeniowe.
- Przewody do połączeń krosowych.
- Patchpanel – min. 4 gniazda RJ45.
- Gniazdo naścienne 2x RJ45 przystosowane do montażu modułów typu Keystone.
- Tester okablowania strukturalnego z gniazdem RJ45 z możliwością kontroli ciągłości, przerwy, zwarcia, skrzyżowania par.
Komputery i peryferia
- Zestaw komputerowy z napędem optycznym, kartą sieciową, kartą WIFI, kartą graficzną, z możliwością konfiguracji podstawowych parametrów BIOS/UEFI.
- Dostosowany do roli serwera kompletny zestaw komputerowy z dwiema kartami sieciowymi Ethernet oraz z dwoma zamontowanymi dyskami.
- Przełącznik zarządzalny z możliwością konfiguracji adresu IP i bramy domyślnej oraz tworzenia VLAN 802.1q, z funkcją port mirroring, min. 6 portów.
- Router z Wi-Fi – obsługa szyfrowania WPA, WPA2, standard min. 802.11 b/g/n, obsługa VLAN 802.1q, ruting statyczny na portach LAN/WAN oraz pomiędzy VLAN.
Komplet elementów zastępczych:
- pamięć/pamięci RAM,
- karta sieciowa na złącze PCI lub PCI-e,
- karta graficzna,
- dysk twardy.
Na każdym stanowisku powinny znajdować się dwie sztuki pamięci zewnętrznej (pamięć USB, dysk zewnętrzny USB) min. 32 GB.
Oprogramowanie
- System operacyjny Windows 11 w wersji min. Pro lub Windows 11 w wersji min. Pro.
- Serwerowy system operacyjny: Windows Server Standard 2012 lub 2012 R2 lub 2016 lub 2019, 2022.
- Linux z dystrybucji Ubuntu lub openSUSE.
- Pakiet biurowy, np. LibreOffice, Microsoft Office.
- Współpracujące z systemem operacyjnym zainstalowanym na komputerze programy narzędziowe i diagnostyczne dostosowane do wyposażenia stanowiska egzaminacyjnego umożliwiające testowanie kart graficznych, pamięci RAM oraz nośników danych.
- Program do tworzenia obrazów dysku.
- Programy Wireshark, nMap z ZenMap.
- Program do wirtualizacji Oracle VirtualBox.
- Sterowniki do kart rozszerzających i urządzeń wymienionych w sekcji „komputery i peryferia”.
Należy stosować systemy operacyjne z rodziny Windows i Linux wykorzystywane w pracowni, współpracujące ze sprzętem wymienionym w sekcji „komputery i peryferia”.
Wyposażenie stanowiska wspólnego dla kilku zdających
Drukarka sieciowa z wbudowanym serwerem wydruku, portem Ethernet oraz obsługą wydruku RAW.