czwartek,
Dzień Planetoid
Dzień Planetoid obchodzony jest w rocznicę katastrofy tunguskiej z 30 czerwca 1908 roku. Było to najbardziej dotkliwe zderzenie Ziemi z obiektem kosmicznym w najnowszej historii. Uchwałę o ustanowieniu Dnia Planetoid (ang. Asteroid Day) podjęło Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wśród pomysłodawców inicjatywy był gitarzysta zespołu Queen, który posiada stopień naukowy doktora astrofizyki. Dzień Planetoid ma popularyzować wiedzę na temat planetoid, zagrożeń z nimi związanych oraz sposobów ochrony.
Katastrofa tunguska miała miejsce w środkowej Syberii na północ od jeziora Bajkał. Nazwa pochodzi od rzeki Podkamienna Tunguzka. Ogromna eksplozja, która powaliła drzewa w promieniu 45 km, była widoczna w promieniu 650 km i słyszana w promieniu 1000 km. Okres przesilenia letniego i odbijanie światła przez pył (efekt eksplozji) spowodowały zjawisko „białej nocy” w wielu europejskich miastach.
Do dziś nie wyjaśniono wszystkich okoliczności wybuchu – istnieje wiele hipotez w tym także możliwość eksplozji bagiennego gazu. Dopiero 19 lat po wybuchu zorganizowano pierwszą ekspedycję naukową.
Katastrofa tunguska zaistniała w polskiej literaturze:
- Alfred Szklarski „Tajemnicza wyprawa Tomka” – ratuje od śmierci głównych bohaterów (zmuszając do ucieczki wrogich im Jakutów i Kozaków).
- Stanisław Lem „Astronauci” – jest katastrofą statku obcej cywilizacji.