Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Alessandro Volta

piątek,

Alessandro Volta

18 lutego 1745 roku w Como we Włoszech urodził się Alessandro Volta – wybitny fizyk, wynalazca i konstruktor.

Alessandro do piątego roku życia nie potrafił mówić, z tego powodu rodzice obawiali się, że jest on upośledzony. Kiedy zaczął uczęszczać do szkoły, okazało się, że jest wyjątkowo zdolny, a intelektualnie znacznie przewyższa swoich rówieśników. Już wtedy wykazywał szczególne zainteresowanie fizyką. W wieku osiemnastu lat zaczął korespondować ze znanym francuskim fizykiem Abbe Nolletem.

W 1774 roku skonstruował elektrofor – generator ładunku elektrycznego umożliwiający elektryzowanie ciał, była to udoskonalona wersja wynalazku szwedzkiego fizyka Johana Wilckego. W 1776 odkrył metan, który jest stosowany w przemyśle energetycznym, jako paliwo oraz do otrzymywania tworzyw sztucznych. W 1781 roku skonstruował elektroskop wykorzystywany do pomiarów elektryczności, a w 1782 kondensator.

W 1800 roku powstało ogniwo Volty. Układ dwóch metalowych płytek – miedzianej i cynkowej, zanurzony w roztworze kwasu siarkowego generował napięcie elektryczne. Ogniwo Volty to przodek współczesnych baterii elektrycznych. Inspiracją do jego powstania były prace fizjologa Luigiego Galvaniego. W 1780 roku Galvani przypadkowo odkrył, że żabie udka kurczą się po podłączeniu do maszyny elektrostatycznej i zaintrygowany tym faktem przeprowadził szereg eksperymentów. Nazywał to zjawisko „elektrycznością zwierzęcą” – wytwarzaniem prądu przez organizmy zwierząt. Hipoteza była błędna, ale Galvani miał wpływ na prace nad badaniem elektryczności.

Volta w 1801 roku swoje ogniwo zaprezentował dla Napoleona Bonaparte. Cesarz docenił naukowca – uczynił go hrabią, senatorem Królestwa Włoch i wyznaczył wysoką stałą pensję. Alessandro Volta zmarł w 1827 roku.

Na cześć Volty jednostkę napięcia elektrycznego nazwano wolt (volt).

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Artykuł: Brendan Eich

Brendan Eich

Artykuł: Nvidia GeForce 200

Nvidia GeForce 200

Artykuł: Pierwszy dzień w Splicie

Pierwszy dzień w Splicie

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły