Inną metodą wykrycia typu pliku jest wykorzystanie komendy ls. W przypadku katalogu w wywołaniu polecenia należy posłużyć się opcją d, ponieważ standardowo zostanie wyświetlona zawartość katalogu. Oznaczenie typu pliku to pierwsza litera danych wyjściowych programu.
Wiele informacji o pliku, w tym jego typ, można uzyskać z pomocą programu stat.
Zwykły plik to szereg bajtów, z perspektywy systemu plików nie jest istotna ich struktura, mogą to być pliki tekstowe, programy wykonywalne, pliki zawierające dane, biblioteki współdzielone itd.
Można go rozumieć jako plik zawierający odwołania do innych plików. Tworzenie i usuwanie katalogów umożliwiają odpowiednio polecenia mkdir i rmdir.
Wskazuje ono na dowolny inny plik lub katalog. Dowiązania symboliczne można tworzyć za pomocą polecenia ln, do ich usuwania służy komenda rm.
Służy do komunikacji między procesami.
Specjalny plik, który służy jako łącznik między procesami. Można je utworzyć z pomocą polecenia mknod, do usuwania może posłużyć komenda rm.
Urządzenie znakowe (character device) służą do odczytywania lub zapisywania danych odpowiednio z lub do urządzenia znak po znaku. Mogą to być np. konsole (tty), modemy, myszki, generatory.
Urządzenie blokowe (block device) umożliwiają odczytywanie lub zapisywanie danych blokami, są to m.in. dyski, partycje, napędy optyczne.