
czwartek,
CanIuse: Testowanie kompatybilności przeglądarek
Istnieje wiele przeglądarek stron internetowych, dodatkowo użytkownicy używają ich różnych wersji. Z punktu widzenia twórcy stron internetowych stanowi to spory problem, ponieważ aplikacje te wspierają nowe technologie w różnym stopniu. Czasami robią to w nieco odmienny sposób. Z uwagi na ilość dostępnych na rynku urządzeń, systemów operacyjnych programów oraz możliwych kombinacji tych składników, nie jest możliwe osobiste przetestowanie każdego przypadku pod kątem kompatybilności ze stroną internetową.
Zazwyczaj testy zgodności strony ograniczone są do najbardziej popularnych konfiguracji w miarę nowych wersjach, np. telefony z Androidem i systemem iOS oraz komputery z systemami Windows i macOS. Niestety nie rozwiązuje to problemu w sposób wyczerpujący, może się okazać, że nieco starsza, ale wciąż stosunkowo popularna wersja którejś z testowanych przeglądarek całkowicie nie wspiera jakiejś zastosowanej technologii.
Jedną z możliwości jest samodzielne szukanie informacji na temat wsparcia danej funkcji przez przeglądarkę. Są one dostępne w dokumentacji producenta, na stronach specjalistycznych serwisów, forach internetowych itp. Zbieranie danych to pracochłonny proces, a wobec stosunkowo szybkiego cyklu wydawania nowych wersji przeglądarek, informacje szybko stają się nieaktualne.
Lepszym rozwiązaniem problemu może być serwis caniuse.com. Dostarcza on aktualizowane co kilka dni dane na temat kompatybilności przeglądarek stron internetowych ze standardami. Narzędzie w prosty sposób pozwala na uzyskanie informacji o wsparciu danej funkcji przez ustaloną wersję przeglądarki. Dzięki zdobytej wiedzy można podjąć decyzję, czy warto stosować dane rozwiązanie, np. jeśli wspiera je jedynie jedna przeglądarka, prawdopodobnie opracowanie rozwiązań zastępczych dla pozostałych aplikacji będzie zbyt pracochłonne, aby miało to sens. Dostęp do serwisu „Can I use” jest nieodpłatny.