wtorek,
Klient DHCP w Windows 10
Aktywacji klienta DHCP wbudowanego w system Windows można dokonać na kilka sposobów.
Powłoka sieci netsh
Dostępna w wierszu poleceń powłoka sieci o nazwie netsh pozwala m.in. na konfigurację interfejsów sieciowych. Niektóre operacje wymagają podwyższonych uprawnień, dlatego wiersz poleceń należy uruchomić jako administrator. Można to zrobić na kilka sposobów, w poniższym przykładzie w okno wyszukiwania wpisano cmd, a następnie kliknięto prawym przyciskiem myszy skrót do odnalezionej aplikacji i wybrano w menu podręcznym odpowiednią opcję.
W sesji widocznej na poniższym zrzucie ekranu wydano trzy polecenia. Najpierw wyświetlono bieżącą konfigurację sieci. W widocznych ustawieniach interfejsu o nazwie Ethernet można znaleźć informację o tym, że nie do uzyskania adresu IP nie wykorzystano DHCP. W kolejnej komendzie zmieniono ustawienia interfejsu Ethernet na DHCP. Ostatnie polecenie to sprawdzenie zaktualizowanych ustawień. Wykonując prezentowane komendy, należy zwrócić uwagę na nazwę swojego interfejsu, może być inna. Jeśli wystąpią w niej spacje, wymagane będą cudzysłowy, podobnie jak przy nazwach widocznych na zrzucie ekranu.
Konfiguracja klienta w trybie graficznym
Aby skonfigurować interfejs sieciowy, należy przejść do ustawień kart sieciowych w Panelu sterowania. W tym celu można np. posłużyć się skrótem klawiszowym Win+r i komendą ncpa.cpl. W oknie, które się otworzy, kliknij prawym przyciskiem myszy na wybranym interfejsie i wybierz opcję „Właściwości”.
W kolejnym oknie dwukrotnie kliknij lewym przyciskiem myszy pozycję „Protokół internetowy w wersji 4”. W kolejnym kroku wystarczy wybrać opcję „Uzyskaj adres IP automatycznie”. Jeśli adresy serwerów DNS mają być również pobrane z serwera DHCP zaznacz jeszcze „Uzyskaj adres serwera DNS automatycznie”.
Inne możliwości
W materiale nie przedstawiono wszystkich możliwości pracy z klientem DHCP. Do odnawiania lub zwalniania dzierżaw adresów można wykorzystać polecenie ipconfig. Klienta DHCP można uruchomić lub zatrzymać w oknie zarządzania usługami (polecenie services.msc). Taką samą operację można wykonać w wierszu poleceń z pomocą polecenia net.
net stop dhcp
net start dhcp