niedziela,
Adam Mickiewicz
Dziś mija rocznica śmierci polskiego poety okresu romantyzmu uznawanego za wieszcza narodowego.
„Wszystko jest dziełem Mickiewicza, który pierwszy wyłamał się z ciasnych szranek ku światłu i życiu, i stanął poezjami swymi na wyżynie Goethego i Byrona i duchem sięgnął ku nim. Przez wyłom, którego on dokonał, poszli wszyscy, co do pochodu siłę mieli”
–– Józef Ignacy Kraszewski, „Listy do nieznajomego”.
Urodził się 24 grudnia 1798 roku. Studiował nauki humanistyczne na Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim. W Wilnie zaangażował się w działalność patriotyczną. W 1818 roku debiutował wierszem „Zima miejska” opublikowanym na łamach „Tygodnika Wileńskiego”. Rok później podjął pracę jako nauczyciel w gimnazjum w Kownie. W 1823 roku został aresztowany za udział w tajnych młodzieżowych organizacjach, zesłano go w głąb Rosji. Wyrok dość szybko złagodzono, w 1829 roku opuścił Rosję.
Podróżował po Europie. W 1831 roku chciał przedostać się na ziemie polskie i wziąć udział w walkach powstańczych, jednak nic z tego nie wyszło. Od 1832 roku mieszkał w Paryżu, stał się czołowym przedstawicielem Wielkiej Emigracji. Zajął się karierą akademicką, m.in. w 1840 roku objął katedrę języków słowiańskich w Collège de France. Podczas Wiosny Ludów utworzył we Włoszech Legion Polski. Po przyłączeniu się Francji do wojny krymskiej wyjechał do Konstantynopola, gdzie przystąpił do formowania polskich i żydowskich oddziałów do walki z Rosją. Zmarł nagle 26 listopada 1855 roku w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach podczas epidemii cholery.
Twórczość Adama Mickiewicza
Na naszej stronie możesz przeczytać większość znanych utworów wybitnego polskiego poety romantycznego.