wtorek,
Złącze 8P8C
Ośmiostykowe złącze 8P8C to gniazdo i wtyk używane najczęściej do zakończania przewodów elektrycznych. Jest to podstawowe złącze do budowy przewodowych sieci komputerowych w standardzie Ethernet, jednak wykorzystywane jest także w innym sprzęcie, np. w komputerowym i muzycznym. 8P8C oznacza 8 Position 8 Contact, czyli złącze o ośmiu miejscach na styki i ośmiu stykach. Stykom odpowiadają numery. Jeśli czytelnik bywał na zajęciach z sieci komputerowych, powinien wiedzieć, co oznaczają kolory cyfr na zdjęciu, które zamieściliśmy. Do tego tematu wrócimy w jednym z kolejnych materiałów.
W zależności od zastosowania złącza łączone są z kablami według różnych sekwencji. W opisie ograniczymy się do trzech. Normalna (straight-through) służy do łączenia urządzenia końcowego, np. komputera, z przełącznikiem. Ze skrosowanej (crossover) korzysta się w przypadku łączenia bezpośredniego komputerów lub do łączenia urządzeń pośredniczących. Wersja odwrócona służy m.in. do łączenia niektórych urządzeń w celu konfiguracji z komputerem za pomocą interfejsu szeregowego.
Końcówki w kablu w wersji normalnej mają identyczne kolory na pinach oznaczonych tym samym numerem. W kablu krosowanym niektóre sygnały są zamienione. Aby zachować porządek, stosuje się sekwencje kolorów określone normą TIA/EIA-568-B, która definiuje m.in. dwa rodzaje wykończenia przewodów – T568A i T568B.
8P8C kontra RJ-45
Wtyk 8P8C powszechnie błędnie jest nazywany jako RJ-45. Prawdopodobnie jesteśmy już skazani na tę nazwę, ponieważ używają jej nie tylko konsumenci, ale także sprzedawcy i nawet niektórzy producenci sprzętu sieciowego. Spróbujesz poprosić w sklepie o RJ-45?
Różnica jest niewielka, RJ-45 posiada niewielką wypustkę, która nie pozwoli na włożenie wtyczki do zwykłego gniazda. RJ‑45 jest nazywany jako 8P8C keyed. Wszystko wyjaśni poniższy rysunek gniazd.