W menu aplikacji wybierz pozycję „Wstaw”, a następnie „Wykres”.
Domyślnie utworzony zostaje wykres liniowy, jednak bardzo łatwo to zmienić. Bezpośrednio po wstawieniu wykres jest zaznaczony, a z prawej strony wyświetlony jest „Edytor wykresów”, który zawiera opcję „Typ wykresu”. Zgodnie z poniższym zrzutem wybrano typ kolumnowy, wydaje się on najbardziej uniwersalny.
W drugiej zakładce „Edytora wykresów” opatrzonej etykietą „Dostosuj” w sekcji „Serie” do wykresu możesz dodać etykiety danych, pojawią się one prezentowanych słupkach. Możesz skorzystać z dodatkowych opcji formatowania, w przykładzie zastosowano opcję „Pozycja” > „Wewnątrz postawy”.
Kolumny wykresy mogą mieć różne barwy. Po dwukrotnym kliknięciu dowolnej kolumny wykresu z prawej strony aplikacji wyświetli się odpowiednia opcja. Kolejne dwukrotne kliknięcie wybranej kolumny zawęzi wybór do jednego elementu. Na poniższym zrzucie ekranu zaznaczono procesor o najwyższym taktowaniu i uaktywniono opcję dotyczącą koloru. Pozostało tylko wybranie preferowanej barwy.
Dwukrotne kliknięcie tytułu wykresu pozwala zmienić jego treść.
Otrzymany wykres można przemieszczać myszą w obrębie aktualnego arkusza. W razie potrzeby możliwe jest także m.in. przenoszenie go do innego dokumentu, publikowanie w sieci oraz pobieranie w formie pliku graficznego. Dostęp do odpowiednich opcji uzyskasz po kliknięciu wolnego obszaru w obrębie wykresu, uaktywni się wtedy ikona z trzema kropkami z prawej strony górnej części elementu. Po jej wybraniu wyświetli się menu tak jak na poniższym zrzucie ekranu. W przykładzie wyeksportowano plik w formie pliku graficznego, najlepszą pod względem jakości opcję jest format SVG, jednak nie wszystkie aplikacje go obsługują. Musisz samodzielnie przeprowadzić odpowiednie próby.
Gotowy wykres w formie pliku SVG:
Źródło danych: opracowanie własne.