wtorek,
Wybieranie rekordów
W języku SQL do pobierania rekorów z bazy danych służy polecenie SELECT. Początkowo może ono wydawać się proste jednak tak nie jest. Niniejszy artykuł można potraktować jako wiadomości wstępne
Wyświetlanie struktury tabeli.
1) Wybór pola fname z pierwszych pięciu rekordów (LIMIT 5) kolejności malejącej (ORDER BY DESC). Jeśli ma być pobranych więcej pól, ich nazwy oddzielamy przecinkiem. Możliwe jest stosowanie symbolu wieloznacznego, którym jest gwiazdka (*) – w takim przypadku pobrane zostaną wszystkie pola.
2) Wybór niepowtarzalnego (DISTINCT) pola fname z pierwszych pięciu rekordów (LIMIT 5) kolejności malejącej (ORDER BY DESC). Z wyniku zniknęło jedno wystąpienie imienia „Zachary”. Pozostał „Zachery” ponieważ różni się jedną literą.
3) Wybór pola fname z pierwszych pięciu rekordów (LIMIT 5) kolejności rosnącej (ORDER BY ASC).
4) Zliczenie ile jest wpisów w polu fname. Przy zastosowanej strukturze (patrz pierwszy zrzut) jest to jednocześnie liczba rekordów w tabeli.
5) Zliczenie ile jest unikalnych (DISTINCT) wpisów w polu fname.
6) Maksymalna wartość (MAX) pola fname. Przy znakowym typie danych wartość zostanie obliczona na podstawie porządku alfabetycznego.
7) Zapytanie może pobierać dane od określonego miejsca. W drugim zapytaniu z poniższych wybrano cztery rekordy zaczynając od czwartej pozycji (LIMIT 3,4). Widać to po porównaniu z wynikami pierwszego zapytania.
8) W wyniku zapytania pola można łączyć ze sobą (CONCAT). Możliwe jest także ustawienie własnej etykiety dla pobranych danych (AS 'Imię i nazwisko').