czwartek,
Windows Server 2003
Windows Server 2003 jako następca Windows 2000 Server zawierał nowe lub ulepszone funkcje oraz aktualne wersje programów. Produkt trafił na rynek 24 kwietnia 2003 roku. Pojawiły się w nim niektóre funkcjonalności z systemu Windows XP. Swego czasu był to najpopularniejszy system serwerowy w polskich szkołach.
Przeglądarka internetowa Internet Explorer z systemu Windows Server 2003 była dostarczana w specjalnie zmodyfikowanej pod kątem zabezpieczeń wersji. W przeciwieństwie do poprzedników domyślna instalacja nie włączała domyślnie żadnego z komponentów serwera, co wpłynęło pozytywnie na wydajność i bezpieczeństwo. Podczas prac nad systemem po raz pierwszy na dużą skalę wykorzystano oprogramowanie PREfast, które powstało w laboratoriach Microsoft Research. Dzieło Amitabha Srivastavy przeprowadzało półautomatyczne testy systemu pod kątem wyszukiwania błędów. Spośród wszystkich znalezionych błędów 12% znalazł PREfast. Pozostałe 88% znaleźli zatrudnieni przez Microsoft testerzy. Bill Gates twierdził, że Windows Server 2003 był najdogłębniej przetestowanym produktem Microsoftu.
Istniało kilka edycji systemu. Wszystkie wersje zawierały podstawowe funkcje serwera, różniły się dodatkowymi rozszerzeniami odpowiednio do zastosowań oraz oczywiście ceną. W tańszych edycjach wprowadzono ograniczenia co do ilości obsługiwanych procesorów oraz maksymalnej pojemności pamięci RAM. Wersje systemu Windows Server 2003:
- Small Business Server;
- Web Edition;
- Standard Edition;
- Enterprise Edition;
- Datacenter Edition;
- Storage Server 2003 R2.
Opracowano dwa dodatki Service Pack dla Windows Server 2003. W grudniu 2005 roku pod nazwą Windows Server 2003 R2 wydano udoskonaloną wersję systemu. Firma Microsoft definitywnie zakończyła wsparcie techniczne dla systemu Windows Server 2003 w lipcu 2015 roku.