piątek,
Windows NT 4.0
Windows NT 4.0 był pierwszym systemem z linii NT o interfejsie użytkownika znanym z Windows 95. Jednocześnie był drugim systemem z firmy Microsoft dzielącym się na edycje, początkowo dostępne były Windows NT 4.0 Workstation oraz Windows NT 4.0 Server. Wspierał platformy IA-32, Alpha, MIPS, PowerPC. System NT 4.0 trafił na rynek 29 lipca 1996 roku. Jedną z większych zmian było przeniesienie podsystemu graficznego do przestrzeni jądra, co podniosło wydajność graficzną, ale zarazem obniżyło stabilność, ponieważ awaria podsystemu graficznego najczęściej zawieszała cały system.
Podobnie jak wcześniejszy system z linii NT, NT 4.0 był ofertą kierowaną na rynek profesjonalny. Użytkowników domowych mogło spotkać spore rozczarowanie, np. związane z problemami z uruchomieniem niektórych gier z powodu limitowanej obsługi DirectX. NT 4.0 miał także większe wymagania sprzętowe w porównaniu do Windows 95. Jako produkt dla firm zapewniał m.in. lepsze mechanizmy zabezpieczeń i zwiększone możliwości konfiguracji kont użytkowników. Mógł obsłużyć maksymalnie do 4 GB pamięci RAM oraz wiele procesorów.
W 1997 roku wydano edycję Windows NT 4.0 Server Enterprise Edition, którą zaprojektowano dla sieci o dużym zapotrzebowaniu i dużym ruchu. Rok później na rynek trafił system Windows NT 4.0 Terminal Server Edition, który pozwalał użytkownikom na zdalne logowanie. Ostatnią wersją był Windows NT 4.0 Embedded Edition z 1999 roku, który jeszcze przez kilka lat był często stosowany w urządzeniach wbudowanych, takich jak np. bankomaty. Dla systemu Windows NT 4.0 wydano siedem dodatków Service Pack. Firma Microsoft zakończyła jego wsparcie techniczne w 2004 roku. Wyjątkiem była wersja Embedded wspierana do 2006 roku.
Najważniejsze nowości wprowadzone w NT 4.0:
- edytor zasad systemowych (poledit.exe), przodek wprowadzonego w Windows 2000 edytora zasad grupy (gpedit.msc);
- Microsoft CryptoAPI;
- Telephone API 2.0;
- DCOM i nowe funkcje OLE;
- Microsoft Transaction Server;
- Microsoft Message Queuing (MSMQ);
- Windows Task Manager;
- defragmentacja systemu plików;
- w edycjach serwerowych: Internet Information Services 2.0, Microsoft FrontPage 1.1, usługi NetShow i usługa zdalnego dostępu, wyłącznie w edycji Server Enterprise Edition dodatkowo Microsoft Cluster Server.
Minimalne wymagania sprzętowe (dla x86)
- procesor 486 25 MHz (dla edycji serwerowych zalecany 486DX2 50 MHz);
- 12 MB pamięci RAM dla wersji Workstation, 16 MB RAM dla edycji serwerowych;
- 124 MB przestrzeni dyskowej;