Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
piątek,
Windows Fundamentals for Legacy PCs
7 października 2008 roku wydano ostatnią zbiorczą aktualizację Service Pack dla specjalnego wydania systemu Windows, przeznaczonego dla starszych i mniej wydajnych komputerów.
System Windows Fundamentals for Legacy PCs (WinFLP) bazował na Windows XP Embedded SP2. W trakcie prac projektowych w jego przypadku posługiwano się nazwami kodowymi „Eiger” i „Mönch”. Nazwa „System Windows Fundamentals for Legacy PCs” po raz pierwszy pojawiła się w komunikacie prasowym we wrześniu 2005 roku. WinFLP zadebiutował 8 lipca 2006 roku. Systemu nie oferowano jako wersję pudełkową lub OEM, był on dostępny jedynie dla użytkowników biznesowych w ramach programu Microsoft Software Assurance. Prawdopodobnie systemem tym mogli cieszyć się także posiadacze dużej ilości licencji zbiorczych na starsze wersje systemu Windows.
WinFLP to okrojona wersja Windows XP, która posiadała wszystkie niezbędne funkcjonalności potrzebne do pracy w firmie, m.in. takie jak podniesiony poziom bezpieczeństwa, automatyczne aktualizacje, klient pulpitu zdalny, obsługa Active Directory, praca na bezdyskowych stacjach roboczych, możliwość pracy na nowszych programach przeznaczonych dla Windows 2000/XP, bez konieczności wymiany sprzętu. Z systemu usunięto niektóre aplikacje, np. gry i program Outlook Express. W prasie branżowej WinFLP był określany jako „szczupły klient” w odróżnieniu od „cienkiego klienta”. Wbrew szumnym zapowiedziom wymaganie sprzętowe systemu wyglądały podobnie jak w przypadku standardowego środowiska, jednak bez wątpliwości system działał szybciej na słabszym sprzęcie niż klasyczny Windows XP.
WinFLP był względnie tanią możliwością wymiany systemów Windows NT4, Windows 95 i Windows 98 na starszych stacjach roboczych. W przypadku korporacji posługujących się setkami komputerów dawało to poważne oszczędności. 7 października 2008 roku wydano dodatek Service Pack 3 dla systemu System Windows Fundamentals for Legacy PCs. Była to ostatnia zbiorcza aktualizacja dla tego środowiska. Wsparcie techniczne zakończono 8 kwietnia 2014 roku, podobnie jak w przypadku systemu Windows XP.
Minimalne wymagania sprzętowe systemu WinFLP
- Procesor Pentium 233 MHz (zalecane 300 MHz).
- 64 MB RAM (zalecane 128 MB).
- 610 MB wolnego miejsca na dysku twardym (zalecane 1 GB).
- Rozdzielczość ekranu 800×600.