Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Tadeusz Furgalski

środa,

Tadeusz Furgalski

Dziś przypada rocznica urodzin majora Legionów Polskich, kawalera Orderu Virtuti Militari.

Tadeusz Furgalski urodził się 3 czerwca 1890 roku w Rzeszowie. Uczył się w gimnazjum w rodzinnym mieście. W 1909 roku zdał egzamin dojrzałości i podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na kierunku geologia. Działał w Związku Walki Czynnej, polskiej tajnej organizacji wojskowej założonej przez działaczy Organizacji Bojowej PPS. Organizował lokalne struktury Związku Strzeleckiego oraz zajmował się szkoleniem jego członków. Ukończył szkołę oficerską zorganizowaną przez Związek Strzelecki. Znalazł się w gronie słuchaczy odznaczonych przez Józefa Piłsudskiego znakiem oficerskim „Parasol”.

Po wybuchu pierwszej wojny światowej dołączył do oddziałów organizowanych przez Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Znalazł się w składzie Kompanii Kadrowej. Później dowodził batalionem w I Brygadzie Legionów Polskich. Brał udział m.in. w bitwach pod Krzywopłotami, Konarami, nad Bugiem, Stochodem i Styrem. Po kolejnych awansach w 1915 roku uzyskał stopień majora. Był cenionym i szanowanym oficerem.

Jego batalion wyróżnił się w walkach pod Kostiuchnówką. W zamieszaniu podczas odwrotu Polaków odłączył się od głównych sił I Brygady. Major Furgalski osobiście wyruszył na rozpoznanie i w okolicy miejscowości Maniewicze natknął się na rosyjski patrol. Podczas wymiany strzałów zginął na miejscu. Pośmiertnie otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.

Henryk Sławik

Henryk Sławik

Slackware

Slackware

Julian Krzewicki

Julian Krzewicki

Gustaw Orlicz-Dreszer

Gustaw Orlicz-Dreszer

Henryk Zygalski

Henryk Zygalski

Jan Matejko, „Bitwa pod Grunwaldem”

Jan Matejko, „Bitwa pod Grunwaldem”

Nasze technikum

Szkoły dla dorosłych

Pełna oferta edukacyjna