Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Stanisław Komornicki

niedziela,

Stanisław Komornicki

Dziś mija rocznica urodzin generała brygady Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, historyka wojskowości.

Stanisław Komornicki urodził się 26 lipca 1924 roku w Warszawie. Ukończył Prywatną Koedukacyjną Szkołą Powszechną „Rodziny Wojskowej”. Wybuch wojny przerwał naukę w gimnazjum księcia Poniatowskiego. Jako harcerz we wrześniu 1939 roku uczestniczył w obronie stolicy w służbie pomocniczej. Po klęsce wrześniowej podjął naukę na tajnych kompletach. Od lutego 1940 roku był członkiem Szarych Szeregów. Ukończył kurs podoficerski, a następnie tajną podchorążówkę. Z uwagi na młody wiek nie uczestniczył w akcjach bojowych.

W dniu wybuchu powstania zjawił się na miejscu koncentracji jego oddziału, jednak jego grupa została rozproszona. 2 sierpnia dołączył do 2 plutonu 104 Kompanii Syndykalistów. Walczył na Starym Mieście. Był raniony odłamkami granatu. 2 września razem ze zdziesiątkowaną kompanią przeszedł kanałami do Śródmieścia. Dołączył do Grupy „Powiśle”. Walczył na Powiślu i Czerniakowie. Na rozkaz dowódcy w nocy z 14 na 15 września przedostał się na drugi brzeg Wisły. Wrócił z desantem 9 Pułku Piechoty Ludowego Wojska Polskiego. Tuż przed upadkiem Czerniakowa ponownie przeprawił się przez Wisłę.

Po apelu komendanta Obwodu Praga Armii Krajowej podpułkownika Antoniego Żurowskiego wstąpił do 1 Armii Wojska Polskiego. Uczył się w Oficerskiej Szkole Piechoty w Mińsku Mazowieckim. Jako chorąży walczył w szeregach 14 Pułku Piechoty, między innymi uczestniczył w bitwie o Kołobrzeg.

Po zakończeniu wojny studiował na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1958 roku ukończył Akademię Sztabu Generalnego. Od 1959 roku był kierownikiem Zakładu I Historii Ludowego Wojska Polskiego Wojskowego Instytutu Historycznego. W 1975 roku w stopniu podpułkownika został usunięty z wojska za publikacje na temat Armii Krajowej. Działał w środowiskach kombatanckich.

Od 1993 roku był kanclerzem Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 1995 roku otrzymał awans do stopnia generała brygady w stanie spoczynku. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Pomniki upamiętniające powstanie warszawskie

Pomniki upamiętniające powstanie warszawskie

Pomnik Powstania Warszawskiego

Pomnik Powstania Warszawskiego

Stanisław Sędziak

Stanisław Sędziak

Krystyna Krahelska

Krystyna Krahelska

Zdobycie Poczty Głównej

Zdobycie Poczty Głównej

Działo pancerne „Chwat”

Działo pancerne „Chwat”

Nasze technikum

Szkoły dla dorosłych

Pełna oferta edukacyjna