Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
poniedziałek,
SUSE Linux Enterprise Server
31 października 2000 roku światło dzienne ujrzała pierwsza wersja komercyjnej dystrybucji systemu Linux, systemu SLES.
W 1999 roku firmy SuSE oraz IBM nawiązały współpracę mającą na celu wyprodukowanie wersji Linuksa dla serwerów typu mainframe. Niemieckie przedsiębiorstwo SuSE GmbH od 1994 roku rozwijało dystrybucję SUSE Linux. Na tym systemie oparto SUSE Linux Enterprise Server, który zadebiutował 31 października 2000 roku. Prace nad jego opracowaniem prowadził niewielki zespół kierowany przez Marcusa Krafta oraz Bernharda Kaindla. Pierwsze wydanie systemu przeznaczone było dla maszyn IBM S/390.
Pod koniec roku 2000 udostępniono informację o wdrożeniu w szwedzkiej firmie Telia serwera typu mainframe z zainstalowanym systemem SUSE Linux Enterprise Server 7, który zastąpił 70 serwerów Sun z systemem Solaris. Korporacja Telia była dużym operatorem telefonii komórkowej świadczącym usługi telekomunikacyjne w północnej i wschodniej Europie. Siódma wersja systemu doczekała się odmiany na platformę x86. Wersja dziewiąta znalazła się w ofercie serwerów uznanych dostawców sprzętu komputerowego, firm Dell, Fujitsu Siemens Computers, HP, IBM, Lenovo, SGI i Sun. W 2004 rooku zainstalowano ją także na komputerze na superkomputerze Columbia w agencji NASA. W tym okresie SUSE Linux Enterprise Server trafił do niektórych polskich szkół w ramach wdrożeń pracowni komputerowych.
Kolejne nowe wersje ukazują się w odstępie 2–3 lat. Aktualnie najnowszym wydaniem jest SUSE Linux Enterprise Server 15 SP4 wydany 24 czerwca 2022 roku. SLES był wykorzystany w słynnym z wygrania telewizyjnego teleturnieju superkomputerze Watson z firmy IBM. W styczniu 2004 roku firma SuSE GmbH została przejęta przez firmę Novell. Od tej pory właściciel zmienił się kilkukrotnie.