Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
poniedziałek,
Procesor Apple A5
7 marca 2012 roku zaprezentowano drugą wersję procesora Apple A5. Układ stosowano później w trzeciej generacji Apple TV, iPodzie touch piątej generacji, iPadzie mini i 32nm wersji iPada 2. Procesory z serii A5 były używane przede wszystkim w urządzeniach mobilnych.
Układ SoC Apple A5 był następcą procesora Apple A4. Jego pierwsza wersja oznaczona jako S5L8940 pojawiła się w marcu 2011 roku wraz z iPadem 2, później montowano ją także w iPhone 4S. A5 był produkowany w Stanach Zjednoczonych, jednak wrogowie wszechobecnej „chińszczyzny” nie mogli być usatysfakcjonowani, fabryka w Teksasie należała do koreańskiej firmy Samsung. Układy A5 zaprojektowane przez Apple i produkowane w USA i tak trafiały do chińskich montowni, skąd powracały jako składnik rozmaitych urządzeń mobilnych firmy Apple.
Drugą wersją procesora był układ S5L8942 ogłoszony światu 7 marca 2012 roku. Podobnie jak poprzednika zaopatrzono go w dwa rdzenie. Procesor udało się zmniejszyć o 41% w porównaniu do bezpośredniego przodka. Układ montowano m.in. w trzeciej generacji Apple TV, w wersji dla tego urządzenia wyłączono jeden rdzeń. Pełnoprawny A5 w drugiej wersji montowano w iPodzie touch piątej generacji, iPadzie mini i 32nm modelu iPada 2.
7 marca 2012 roku pojawiła się również najwydajniejsza wersja procesora A5 – Apple A5X. Była ona montowana w iPadach trzeciej generacji. Apple A5X zawierał dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1GHz połączony z czterordzeniowym układem graficznym PowerVR SGX543MP4 taktowanym zegarem 250 MHz ze zdwojonym systemem pamięci. Kolejną wersją był S5L8947 z marca 2012 roku przeznaczony jedynie dla uaktualnionej wersji Apple TV trzeciej generacji oraz legitymujący się tylko jednym rdzeniem. 23 października 2012 roku układy z rodziny A5 zostały zastąpione w urządzeniach mobilnych procesorem Apple A6X wraz z premierą iPada4.
Urządzenia z procesorem z serii A5
- iPad 2;
- iPad mini;
- iPhone 4S;
- iPod touch (piąta generacja);
- Apple TV (trzecia generacja).