środa,
Power line communication
Power line communication (PLC) to efekt pomysłu przesyłania danych przez istniejącą sieć elektryczną. Jest to zbiór różnych technologii, rozwijają się one równocześnie i niejednorodnie, a na ich określenie powstało wiele nazw:
- PLC - Power Line Communication – komunikacja liniami zasilającymi,
- PLC - Power Line Carrier – nośnik linii zasilającej,
- PLT - Power Line Telecommunication – telekomunikacja liniami zasilającymi,
- BPL - Broadband over Power Line – szerokopasmowa sieć zasilająca,
- PLN - Power Line Networking – transmisja liniami zasilającymi,
- PDSL - Power Line Digital Subscriber Line – energetyczna linia abonencka.
Wykorzystywany sposób na transmisję to wysyłanie równolegle z napięciem zasilającym (w Polsce o częstotliwość 50 Hz) sygnału o wiele wyższej częstotliwości, w którym przekazywane są dane. Dzięki temu sieć elektroenergetyczna oraz domowa instalacja elektryczna mogą sprawować funkcję medium transmisji dla sieci telekomunikacyjnej itp. Takie rozwiązanie jest idealne w miejscach, gdzie nie można posłużyć się standardowymi metodami. Na przykład w hotelu mieszczącym się w zabytkowym zamku konserwator raczej nie zezwoli na wykonanie wierceń w ścianach na potrzeby sieci komputerowej, a działanie sieci radiowej jest problematyczne z powodu grubości ścian. Wykorzystanie istniejącej już instalacji rozwiązuje problem.
Idea przesyłu danych liniami energetycznymi wydaje się także atrakcyjna dla operatorów. Sieć przesyłająca prąd już istnieje, a dostęp do niej mają wszyscy mieszkańcy.
Z PLC związane są następujące protokoły: X10, PL110/PL132, PLT-22, HomePlug, CEBus, PNT (Inari).