Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
środa,
Parabola GNU/Linux
Parabola GNU/Linux-libre to dystrybucja Linuksa oparta na Arch Linuksie. Wspierane są architektury i686, x86-64 i mips. Parabola to inicjatywa członków kanału IRC dotyczącego gNewSense. Pierwsza edycja systemu została wydana 26 października 2009 roku. Początkowo projekt był rozwijany przez członków społeczności Arch Linuksa, zwłaszcza hiszpańskojęzycznych, obecnie dystrybucję tworzą ludzie z całego świata, w tym także Polacy.
Twórcy systemu duży nacisk położyli na wolność od komercyjnego oprogramowania. Parabola używa wyłącznie całkowicie wolnego oprogramowania z oficjalnych repozytoriów Arch Linux oraz własnych zamienników w przypadku pakietów obarczonych niewolnymi licencjami. System jest jedną z dystrybucji uważanych przez Free Software Foundation za całkowicie wolną. System może sprawiać duże problemy w niektórych konfiguracjach sprzętowych z powodu braku niewolnych pakietów ze sterownikami. Cele projektu Parabola zostały określone w „Umowie społecznej projektu Parabola GNU/Linux-libre”:
„Umowa społeczna projektu Parabola GNU/Linux-libre jest wyrazem zaangażowania w tworzenie dystrybucji oprogramowania razem ze społecznością wolnego oprogramowania oraz jej użytkownikami w szczególności. Z tego właśnie powodu, nasza umowa społeczna zawsze będzie podążała za filozofią wolnej wiedzy. Wszelkie poprawki do tej umowy społecznej muszą być zgodne z duchem Ruchu Wolnego Oprogramowania.
- Parabola GNU/Linux-libre jest wolnym oprogramowaniem. Będzie zgodna z Wytycznymi dla dystrybucji wolnych systemów operacyjnych, więc nie będzie zawierała, sugerowała, ani zalecała użycia własnościowego oprogramowania lub własnościowej dokumentacji oraz nie będzie w żaden sposób wspierała ich instalacji, lub działania. Należą do nich: własnościowe oprogramowanie, firmware dostępny tylko w wersji binarnej, binarne bloby.
- Parabola GNU/Linux-libre i inne dystrybucje. Celem projektu Parabola jest wspieranie ruchu wolnego oprogramowania tak, by konkurencja skupiała się wyłącznie w wysiłkach przeciwko oprogramowaniu niewolnemu. Projekt Parabola będzie czynił starania, by wspierać inne projekty wolnego oprogramowania, najlepiej jak potrafi, a każda informacja w naszym projekcie będzie dostępna dla każdego, kto będzie tego potrzebował. Dotyczy to także naszych repozytoriów oraz pakietów oprogramowania.
- Parabola GNU/Linux-libre i jej społeczność. Nasza społeczność jest demokratyczna w tym sensie, że społeczność bierze udział w każdej sprawie, w której potrzebna jest decyzja. Zachęcamy społeczność do współpracy przy rozwoju projektu.
- Parabola GNU/Linux-libre i Arch GNU/Linux. Dystrybucja Parabola jest wolną wersją dystrybucji Arch. Dostarczamy repozytoria oraz obrazy instalacyjne pozbawione jakiegokolwiek niewolnego oprogramowania. Szanujemy filozofię KISS (ang. Keep It Simple, Stupid) obowiązującą w dystrybucji Arch oraz jej proces rozwoju. W tym sensie dystrybucja Parabola utrzymuje zgodność z tytułu pochodzenia po to, by ułatwić migrację istniejących instalacji Arch do zawierających tylko wolne oprogramowanie.”
Drugim ważnym celem projektu jest łatwość konfiguracji i użytkowania systemu. Osiągnięto to poprzez rozsądnie rozmieszczone i konstruowane pliki konfiguracyjne, skrypty i programy. System można zainstalować na dwa sposoby. Użytkownicy Arch Linux mogą dokonać migracji poprzez zamianę repozytoriów Archa na repozytoria Paraboli i instalację pakietu your-freedom, który powoduje konflikt z każdym znanym niewolnym pakietem. Druga opcja instalacji to wykorzystanie standardowego obrazu ISO z instalatorem.