Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
wtorek,
OpenBSD
18 października 1996 roku udostępniono pierwsze repozytorium źródeł systemu OpenBSD. Data ta przyjmowana jest jako początek projektu.
BSD oznacza Berkeley Software Distribution – odmianę systemu operacyjnego wywodzącego się ze stworzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim Berkeley rozszerzeń dla systemu UNIX. Powstała cała rodzina systemów opartych o BSD. Jednym z nich był 386BSD, który nie odniósł sukcesu rynkowego, jednak na jego wolnodostępnym kodzie rozwinęły się projekty FreeBSD, NetBSD oraz OpenBSD.
Jednym z założycieli projektu NetBSD był Theo de Raadt. W 1994 roku na skutek konfliktu w zespole opuścił on projekt. Theo de Raadt na podstawie kodu NetBSD 1.0 założył własny projekt, który nazwał OpenBSD. Pierwsze publiczne udostępnienie tego systemu miało miejsce 18 października 1996 roku, kiedy Theo de Raadt utworzył repozytorium źródeł. Data ta przyjmowana jest jako początek projektu. Latem 2007 roku powstała Fundacja OpenBSD, która zajmuje się pozyskiwaniem środków zapewniających utrzymani projektu. Nowe wersje systemu OpenBSD wydawane są co sześć miesięcy i mają zapewniony rok wsparcia. Projekt rozwija się do dziś. Programiści OpenBSD wnieśli duży wkład w powstanie OpenSSH, który obecnie jest zdecydowanie najpopularniejszym klientem i serwerem SSH.
Twórcy Open BSD główny nacisk położyli na bezpieczeństwo systemu. Wdrożono takie rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa jak np. ograniczenia uprawnień procesów, zasadę najmniejszych uprawnień, bezpieczne alternatywy dla funkcji POSIX w standardowej bibliotece C, dodatkowe mechanizmy ochrony pamięci, stosowanie silnej kryptografii. W domyślnej instalacji wszystkie usługi są wyłączone. Po NetBSD system odziedziczył dostępność na różne architektury sprzętowe. OpenBSD w odpowiedniej wersji można uruchomić na takich platformach jak i386, SPARC, SPARC64, HP300, Amiga, MacPPC, Mvme68k, Alpha, ARM, AMD64, HPPA, Mvme88k, socppc. System stosunkowo często wykorzystywany jest jako podstawa do tworzenia zapór sieciowych (firewall) lub bram sieciowych, ale oczywiście OpenBSD sprawdza się także w innych zastosowaniach.