wtorek,
Narodowe Czytanie 2020
Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej objęta patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Polega ona na publicznym czytaniu obszernych fragmentów dzieł, a jej pierwsza edycja miała miejsce w 2012 roku. Do udziału w akcji zaproszone są instytucje kultury, szkoły i biblioteki. Tegoroczny finał odbędzie się w sobotę 5 września. Dla zainteresowanych udziałem w Narodowym Czytaniu przygotowano formularz zgłoszeniowy. Z uwagi na konieczność walki z epidemią tegoroczna edycja wymaga zachowania wszelkich środków ostrożności oraz wykazania się inwencją i pomysłowością.
„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy”
–– Prezydent RP Andrzej Duda, list zachęcający do współtworzenia akcji, 2020.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie lekturą będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Utwór powstał w Genewie w 1834 roku, jego pierwsze wydanie miało miejsce pięć lat później w Paryżu. Dramat „Balladyna” to opowieść o żądzy władzy, jego bohaterkami są dwie siostry, żadna władzy i bogactwa Balladyna oraz będąca uosobieniem miłości i łagodności Alina. Więcej na temat „Balladyny” możesz przeczytać w artykule na naszej stronie. Zapraszamy także do lektury tego utworu.
Juliusz Słowacki herbu Leliwa żył w latach 1809–1849. Ten poeta, dramaturg i epistolograf uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców polskiego romantyzmu. Zgodnie z sytuacją narodu polskiego w jego czasach, w swoich utworach nawiązywał do walki narodowowyzwoleńczej. Jednocześnie poruszał uniwersalne tematy egzystencjalne. Wywarł wielki wpływ na późniejszych polskich poetów, zwłaszcza z okresów Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Najbardziej znane utwory Słowackiego to dramaty „Balladyna” i „Kordian” oraz wiersze „Oda do wolności”, „Hymn (Smutno mi, Boże!)”, „Testament mój”, „Grób Agamemnona”.