Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Narodowe Czytanie 2020

wtorek,

Narodowe Czytanie 2020

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej objęta patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Polega ona na publicznym czytaniu obszernych fragmentów dzieł, a jej pierwsza edycja miała miejsce w 2012 roku. Do udziału w akcji zaproszone są instytucje kultury, szkoły i biblioteki. Tegoroczny finał odbędzie się w sobotę 5 września. Dla zainteresowanych udziałem w Narodowym Czytaniu przygotowano formularz zgłoszeniowy. Z uwagi na konieczność walki z epidemią tegoroczna edycja wymaga zachowania wszelkich środków ostrożności oraz wykazania się inwencją i pomysłowością.

„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy”

–– Prezydent RP Andrzej Duda, list zachęcający do współtworzenia akcji, 2020.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie lekturą będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Utwór powstał w Genewie w 1834 roku, jego pierwsze wydanie miało miejsce pięć lat później w Paryżu. Dramat „Balladyna” to opowieść o żądzy władzy, jego bohaterkami są dwie siostry, żadna władzy i bogactwa Balladyna oraz będąca uosobieniem miłości i łagodności Alina. Więcej na temat „Balladyny” możesz przeczytać w artykule na naszej stronie. Zapraszamy także do lektury tego utworu.

Juliusz Słowacki herbu Leliwa żył w latach 1809–1849. Ten poeta, dramaturg i epistolograf uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców polskiego romantyzmu. Zgodnie z sytuacją narodu polskiego w jego czasach, w swoich utworach nawiązywał do walki narodowowyzwoleńczej. Jednocześnie poruszał uniwersalne tematy egzystencjalne. Wywarł wielki wpływ na późniejszych polskich poetów, zwłaszcza z okresów Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Najbardziej znane utwory Słowackiego to dramaty „Balladyna” i „Kordian” oraz wiersze „Oda do wolności”, „Hymn (Smutno mi, Boże!)”, „Testament mój”, „Grób Agamemnona”.

Para Prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie

Trzy miesiące temu na naszej stronie…

Artykuł: Format WebM

Format WebM

Artykuł: Bolesław Feliks Stachoń

Bolesław Feliks Stachoń

Artykuł: Jan Paweł II

Jan Paweł II

Artykuł: Margaret Hamilton

Margaret Hamilton

Artykuł: Cleve Moler

Cleve Moler

Artykuł: Larry Ellison

Larry Ellison

Artykuł: Wiktor Wiącek

Wiktor Wiącek

Artykuł: Jan Rogowski

Jan Rogowski

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły