Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

1918: Komendant w Warszawie

wtorek,

1918: Komendant w Warszawie

Sto dwa lata temu około godziny 7:00 na warszawski Dworzec Wiedeński przyjechał specjalny pociąg z Berlina. Do stolicy przybył Józef Piłsudski. Od kilku dni na ten temat plotkowało całe miasto, jednak o przyjeździe Piłsudskiego wiedziało tylko kilka wtajemniczonych osób. Na dworcu przywitali go m.in. przedstawiciel Rady Regencyjnej książę Zdzisław Lubomirski oraz dowódca Komendy Naczelnej Polskiej Organizacji Wojskowej Adam Koc. Wczesna godzina w niedzielny poranek wydawała się sprzyjać tajemnicy, jednak w nadzwyczajnym dodatku „Kuriera Warszawskiego” ukazała się notatka o przybyciu Piłsudskiego i wiadomość rozeszła się lotem błyskawicy.

Obwieszczenie Komendy Naczelnej P. O. W. o przyjeździe Józefa Piłsudskiego do Warszawy

Obywatele!

Komendant Główny, JÓZEF PIŁSUDSKI, przyjechał do Warszawy, uwolniony z więzienia przez zrewolucjonizowany lud niemiecki.

Dzień przyjazdu Komendanta oznacza początek nowej epoki dziejów naszych. Oczy całego Narodu zwrócone są na Wodza Polski walczącej, wskrzesiciela polskiego orężnego wysiłku, organizatora sił narodowych.

Minęły czasy naszej ciężkiej podziemnej pracy. Przetrwaliśmy je godnie i teraz wchodzimy w przyszłość świetlaną, którą wypracujemy mocą dusz naszych i pracą rąk naszych.

Nie jesteśmy już sami! Przed nami kroczy Ten, któremu oddaliśmy siły nasze i nasz posłuch, Budowniczy narodu i jego pierwszy Żołnierz.

Na rozkaz Jego staniecie wszyscy do szeregów obywatele żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej.

Nim to nastąpi, nie wolno wam opuszczać zajmowanych dziś posterunków. Będziecie czekali instrukcji i rozkazów, które otrzymacie w najbliższym czasie.

Wiara nasza ziściła się, przyszedł dzień zwycięstwa naszych haseł! Praca, która nas czeka, przejmuje nas radością i dumą! Idziemy za rozkazem ukochanego Wodza, pewni i spokojni o naszą przyszłość.

Komendant Główny, Naczelny Dowódca Wojsk Polskich, Józef Piłsudski niech żyje!

Komenda Naczelna P. O. W.

Warszawa, 10. XI. 1918.

Artykuł: Zmiana typu pola formularza

Zmiana typu pola formularza

Artykuł: Znacznik label

Znacznik label

Artykuł: Ukrywanie danych wprowadzanych do formularza

Ukrywanie danych wprowadzanych do formularza

Artykuł: Element input typu password

Element input typu password

Artykuł: Zdradziecka ósemka

Zdradziecka ósemka

Artykuł: MS Piłsudski

MS Piłsudski

Nasze technikum

Szkoły dla dorosłych

Pełna oferta edukacyjna