Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Kazimierz Lewko

niedziela,

Kazimierz Lewko

Kazimierz Lewko urodził się 9 stycznia 1919 roku w Mińsku. W 1939 roku nie został zmobilizowany. Wiosną 1940 roku został przymusowo wcielony do Armii Czerwonej. Trafił do 55. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej. Skierowano go do batalionu robotniczego w Swierdłowsku po wschodniej stronie środkowego Uralu. Po zawarciu układu Sikorski-Majski, w marcu 1942 roku wstąpił do Armii Andersa.

Służył w 8. Batalionie Saperów 8. Dywizji Piechoty. Równolegle szkolił się w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty. Po ewakuacji polskich oddziałów na Bliski Wschód zgłosił się do służby w kraju. Przez Irak, Iran, Palestynę i Afrykę Południową dotarł do Wielkiej Brytanii. Odbył szkolenie w zakresie w łączności radiowej. 10 lipca 1943 roku został zaprzysiężony na rotę Armii Krajowej.

W nocy z 14 na 15 września 1943 roku realizowano operację lotniczą „Neon 9”, której celem był przerzut cichociemnych do okupowanej Polski. 14 września z lotniska RAF Tempsford położonego 75 kilometrów na północ od centrum Londynu wystartował samolotu Halifax JD-269 „Q” ze 138. Dywizjon RAF. Na jego pokładzie znalazła się siedmioosobowa załoga brytyjska oraz trzech cichociemnych: Kazimierz Lewko „Palec”, Władysław Siakiewicz „Mruk”, Ryszard Skowroński „Lechita”. Skoczków miała przyjąć placówka odbiorcza „Pierzyna” kilka kilometrów od Mińska Mazowieckiego.

Podczas przelotu nad Danią w okolicach miejscowości Esbjerg samolot transportujący cichociemnych został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą. Nie przeżył nikt z obecnych na pokładzie.

Artykuł: Staże w Hiszpanii

Staże w Hiszpanii

Artykuł: Conformité Européenne

Conformité Européenne

Artykuł: Display Stream Compression

Display Stream Compression

Artykuł: High Dynamic Range

High Dynamic Range

Artykuł: PiP i podobne technologie

PiP i podobne technologie

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły