Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
poniedziałek,
Intel
Firma Intel powstała 18 lipca 1968 roku. Jest to największy na świecie producent układów scalonych. Procesory amerykańskiej firmy znajdują się w większości komputerów osobistych. Obecnie elektronika jest kluczowym elementem wielu działów gospodarki, dlatego Intel doskonale radzi sobie z pozyskiwaniem lokalnych i rządowych dotacji. Według badań pozarządowej organizacji Good Jobs First w latach 2010-2013 firma otrzymała około 3,9 mld dolarów z programów federalnych i stanowych.
Firmę założyło dwóch wspólników, Gordon E. Moore i Robert Noyce. Wkrótce dołączył jeszcze Andrew Grove. Wszyscy trzej byli wcześniej pracownikami firmy Fairchild Semiconductor. Robert Noyce był współtwórcą układu scalonego, na który otrzymał patent w 1961 roku. Gordon E. Moore jest twórcą prawa Moore’a. W 1965 roku zaobserwował on podwajanie się liczby tranzystorów co około 18 miesięcy. Po skorygowaniu liczby miesięcy do 24, prawo Moore’a działa do dziś.
Nazwa Intel to skrót od słów Integrated Electronics. Główna siedziba Intela została założona w Santa Clara w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Firma produkuje nie tylko procesory, ale także m.in. płyty główne, zintegrowane układy graficzne, pamięci Flash, mikrokontrolery, sprzęt sieciowy. Wiele produktów opracowanych przez Intel było kamieniami milowymi w rozwoju technologii informatycznych.
Najpoważniejszym rywalem Intela na rynku procesorów jest AMD. Mało kto wie, że to Intel w dużym stopniu umożliwił rozwój swojemu konkurentowi. W latach osiemdziesiątych Intel podpisał kontrakt na dostawę procesorów dla IBM. Standardy firmy IBM wymuszały istnienie co najmniej dwóch dostawców dla kluczowych komponentów. Wiele wskazuje, że udział w tym miała też armia USA. Jako drugiego dostawcę wybrano AMD. Intel udzielił licencji na wytwarzanie kopii swoich procesorów i dostarczył dokumentację. AMD bez ponoszenia kosztów badań zdobył technologię, którą potem rozwijał, tworząc swoje produkty. Pomogły w tym zresztą zyski osiągnięte dzięki kontaktowi z IBM. Umowa dwóch firm była przedmiotem wielu spraw sądowych. Przestarzałe procesory są nadal używane, m.in. w armii (np. w kierowanych rakietach) i na mocy długoletnich zobowiązań obaj producenci muszą je dostarczać.