Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
środa,
Program Inkscape
Pierwsza wersja Inkscape, nieodpłatnie dostępnego programu do tworzenia grafiki wektorowej, ukazała się 2 listopada 2003 roku. Aplikacja pozwala na tworzenie symboli, logotypów, znaków towarowych i ikon. Grafika wektorowa umożliwia skalowanie grafik bez straty jakości, co jest bardzo pożądane przy tego typu projektach. Projekt Inkcape powstał w 2003 roku na bazie aplikacji Sodipodi. Producent udostępnia wersje dla większości popularnych systemów operacyjnych.
Oczywiście można tworzyć także innego rodzaju obrazy, jednak np. edycja typowych zdjęć wygodniejsza będzie w jakimś edytorze grafiki rastrowej. Funkcjonalnie program Inkscape podobny jest do np. popularnej w Polsce płatnej aplikacji CorelDRAW. Dużym atutem Inkscape jest zastosowany do zapisu plików uniwersalny, otwarty format Scalable Vector Graphics (SVG). Dzięki otwartemu formatowi korzystanie z plików z poziomu innych programów jest stosunkowo łatwe. Dostępnych formatów plików jest dużo więcej, SVG to opcja domyślna.
W programie można wektoryzować grafiki rastrowe. Mechanizm dobrze sprawdza się w przypadku nieskomplikowanych obrazów, np. można zwektoryzować logo firmy i stworzyć plik o dużo większych rozmiarach nie tracąc przy tym na jakości. Narzędzia dostępne w Inkscape to typowe funkcje edytorów grafiki wektorowej.
Inkscape ma fabrycznie wbudowaną możliwość importu następujących formatów:
- Adobe Illustrator Artwork (AI);
- CorelDRAW (CDR);
- Microsoft Visio Drawing (VSD);
- Portable Document Format (PDF);
- SVG Zip (SVGZ);
- Formaty rastrowe:
- Joint Photographic Experts Group (JPEG);
- Portable Network Graphics (PNG);
- Graphics Interchange Format (GIF);
- Bitmap image file (BMP).
Rozszerzenia programu zwiększają te możliwości o dodatkowe formaty:
- Computer Graphics Metafile (CGM);
- Dia Software (DIA);
- Encapsulated PostScript (EPS);
- Postscript (PS);
- sK1 (SK1);
- Sketch;
- Xfig Software (FIG).
Dostępny jest eksport do formatu PNG całego rysunku (wszystkich obiektów), bieżącego zaznaczenia, obiektów wewnątrz obrysu strony i według niestandardowych współrzędnych.
Poradnik przedstawiający podstawowe funkcje programu dostępny jest na stronie producenta. Inkscape ma wbudowaną obszerną pomoc w postaci samouczków – także w języku polskim.