Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
sobota,
Graphics Interchange Format
1 października 2006 roku wygasły ograniczenia patentowe dotyczące formatu GIF. Animowane GIF-y ciągle cieszą się popularnością w Internecie.
Format Graphics Interchange Format (GIF) powstał w 1987 roku w firmie CompuServe. Z miejsca stał się popularny, ponieważ używał bardzo efektywnej metody kompresji realizowanej za pomocą algorytmu LZW (Lempel-Ziv-Welch). W erze niewielkich dysków mniejszy rozmiar plików był bardzo pożądany. Po dwóch latach pojawiła się usprawniona wersja formatu określana jako GIF89a. Dodano m.in. obsługę animacji i przezroczystości.
Kiedy zaczęło się internetowe szaleństwo, początkowo format GIF był jedynym sposobem umieszczania animacji na stronach WWW. Z biegiem lat stracił trochę na znaczeniu, ale jest popularny do dziś.
CompuServe opracowując format GIF, popełniła poważny błąd prawny. Algorytm kompresji LZW chroniony był patentami firm IBM oraz UniSys. Ta druga firma postanowiła skorzystać z okazji i zaczęła domagać się wynagrodzenia od twórców formatu GIF oraz producentów edytorów grafiki. Twórcy stron internetowych obserwowali to wszystko z pewnym niepokojem, UniSys mógł posunąć się dalej i żądać opłat od plików w formacie GIF umieszczonych w Internecie. Ostatni patent na algorytm LZW wygasł 1 października 2006 roku.
Efektem ubocznym zamieszania wokół formatu GIF było powstanie i popularyzacja PNG (Portable Network Graphics).