Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Franciszek Gruszka

wtorek,

Franciszek Gruszka

Dokładnie 110 lat temu urodził się porucznik pilot Wojska Polskiego, uczestnik bitwy o Anglię.

Franciszek Gruszka przyszedł na świat 21 stycznia 1910 roku w Biłce Królewskiej niedaleko Lwowa. Uczył się w VII Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki we Lwowie. Po pomyślnie zdanym egzaminie dojrzałości wstąpił do wojska. Ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W 1934 roku otrzymał stopień podporucznika i przydział do 6. Pułku Lotniczego we Lwowie. Później został oddelegowany do III/6 Dywizjonu Myśliwskiego we Lwowie na stanowisko instruktora pilotażu. W latach 1938-1939 służył jako zastępca komendanta w 6. Bazie Szkoleniowej Brzeżany-Łuck.

Podczas kampanii wrześniowej nie latał bojowo. 17 września zgodnie z rozkazami dowództwa przeszedł na Węgry. Przedostał się do Francji. Na początku 1940 roku został wysłany do Wielkiej Brytanii. Po ukończeniu szkolenia na samolotach Supermarine Spitfire otrzymał przydział do brytyjskiego 65. Dywizjonu Myśliwskiego. Walczył w bitwie o Anglię.

18 sierpnia 1940 roku po raz kolejny wystartował, aby zwalczać niemieckie bombowce. Uczestniczył w walce powietrznej między Canterbury a Manston, a następnie udał się w pościg za niemieckim myśliwcem. Nie wrócił na macierzyste lotnisko. Jego dalsze losy nie były znane, został uznany za zaginionego.

Szczątki jego samolotu znaleziono dopiero w 1971 roku na bagnach pomiędzy Preston Village a Stodmarsh. Trzy lata później wydobyto wrak samolotu Spitfire nr R6713. Znaleziono w nim szczątki pilota, w dobrym stanie zachowała się polska odznaka lotnicza. Poległy pilot został zidentyfikowany, był to Franciszek Gruszka. 17 lipca 1975 roku szczątki pilota zostały pochowane z pełnymi brytyjskimi honorami wojskowymi na Polskim Cmentarzu Wojennym.

Rok temu na naszej stronie…

Artykuł: Aleksander Makagonow

Aleksander Makagonow

Artykuł: Światowy Dzień Obrony Cywilnej

Światowy Dzień Obrony Cywilnej

Artykuł: Operacja Biting

Operacja Biting

Artykuł: Generał Roman Abraham

Generał Roman Abraham

Artykuł: Kazimierz Heilman-Rawicz

Kazimierz Heilman-Rawicz

Artykuł: Kopiowanie plików z pomocą SCP

Kopiowanie plików z pomocą SCP

Artykuł: Klient SFTP Filezilla

Klient SFTP Filezilla

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły