Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Jakie barwy ma polska flaga?

sobota,

Jakie barwy ma polska flaga?

Spróbujemy odpowiedzieć na pozornie banalne tytułowe pytanie.

Jak każdy wie, barwy polskiej flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego. W heraldyce bieli używa się jako reprezentacji srebra. Kolor biały może oznaczać także wodę lub duchową czystość i niepokalanie. Kolor czerwony to symbol ognia i krwi lub odwagi i waleczności.

Przez wiele wieków, bez żadnego umocowania prawnego, polskimi kolorami były biel i czerwień karmazynowa. Formalnie po raz pierwszy polskie barwy regulowała uchwała Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku – „Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym”.

Po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy w 1919 roku ogłosił „Ustawę o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej”. Zawarte w ustawie określenie koloru jako „czerwony” jest dość nieprecyzyjne, dlatego dwa lata później Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało broszurę, w której odcień czerwieni zdefiniowano jako karmazyn. W 1927 roku odcień koloru czerwonego został zmieniony na cynober. Ten sam odcień zachowano w ustawie z 1955 roku.

Do 1980 roku biel wchodząca w skład barw Polski była określana słownie bez żadnych parametrów. Ustawę z 31 stycznia 1980 roku opracował zespół ekspertów: Szymon Kobyliński, Maria Szypowska, Kazimierz Sikorski i Nikodem Sobczak. W załączniku nr 2 do ustawy barwy flagi określono za pomocą współrzędnych trójchromatycznych, a dokładne objaśnienie zastosowanych parametrów to „Współrzędne trójchromatyczne barw x, y, ich składowa Y oraz dopuszczalna różnica barwy E w przestrzeni barw CIE 1976 (L* u* v*) ustalona według wzoru CIELUV przy iluminancie C i geometrii pomiarowej d/0”. Czerwień wynikająca z wyliczeń parametrów podanych w ustawie to karmazyn. Zastosowany w przypadku koloru białego parametr jasności, powoduje, że nie jest to idealna biel. Prawdopodobnie ustawodawca, wybierając ten kolor, kierował się realnym brakiem dostępności idealnie białych tkanin.

Kolory określone w czasach PRL dobierano do płótna wełnianego, na innych tkaninach dają one odmienny efekt. Współrzędne CIELUV trudno przeliczać na inne formaty. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli używane oficjalnie symbole narodowe w wielu przypadkach nie są zgodne z przepisami. W roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości planowana była nowelizacja ustawy o godle, barwach i hymnie RP, jednak nie doszło to do skutku. Jako obszary wymagające zmian podaje się m.in. „załączniki, które obecnie nie spełniają wymogów współczesnych metod graficznych”.

Odcień bieli na polskiej fladze

wg ustawy #E9E8E7 od 1980
biały #FFFFFF nieoficjalny

Odcień czerwieni na polskiej fladze

karmazyn #DC143C 1921–36
cynober #E34234 1928–80
z ustawy #D4213D od 1980
czerwony #FF0000 nieoficjalny

Powyższe kolory podano po przeliczeniu na przestrzeń barw RGB w postaci zapisu szesnastkowego.

Artykuł: DRAM Speculative Leadoff

DRAM Speculative Leadoff

Artykuł: Burst Mode DMA

Burst Mode DMA

Artykuł: Tryby DMA

Tryby DMA

Artykuł: DMA w kontekście historycznym

DMA w kontekście historycznym

Artykuł: Bezpośredni dostęp do pamięci

Bezpośredni dostęp do pamięci

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły