środa,
Efekt Zebra w arkuszu Google
Efekt „Zebra” polega na ustawieniu naprzemiennie dwóch kolorów dla pewnych elementów. Może to zdecydowanie poprawić czytelność. Arkusz Google doje możliwość łatwego naprzemiennego formatowania wierszy. Po wprowadzeniu danych należy zaznaczyć dowolną komórkę (dla porządku najlepiej pierwszą z formatowanych) i w menu aplikacji wybrać pozycję „Formatowanie”, a następnie „Formatowanie warunkowe”.
Z prawej strony aplikacji pojawi się przybornik „Reguły formatowania”. Należy wpisać zakres poddanych regule komórek. W przykładzie jest to obszar A2:F13. Alternatywną metodą określenia zakresu jest kliknięcie ikony z pola „Zastosuj do zakresu” i zaznaczenie wybranych komórek myszą. W razie pomyłki zaznacz odpowiednie komórki i w menu aplikacji wybierz opcję „Formatowanie”, a następnie „Wyczyść formatowanie”.
W kolejnym kroku należy określić reguły formatowania. Rozwiń listę „Formatuj komórki, jeśli…” i wybierz opcję „Niestandardowa formuła to”, a następnie wpisz regułę „=ISODD(ROW())” w pole, które się pojawi. „ODD” oznacza nieparzyste wiersze, jeśli chcesz to odwrócić, zastosuj regułę „=ISEVEN(ROW())”. Dodatkowo zmieniono kilka opcji w sekcji „Styl formatowania”. Wszystko widoczne jest na poniższym zrzucie ekranu.
Aby zwiększyć czytelność tabeli, sformatowano w standardowy sposób komórki nagłówka oraz dostosowano wymiary komórek.