wtorek,
Digital Visual Interface
Digital Visual Interface (DVI) to standard złącza pomiędzy źródłem sygnału video a ekranem.
W 1999 roku grupa Digital Display Working Group (DDWG) opracowała nowy interfejs dla urządzeń wyświetlających obraz. Mimo wielu zalet nie uzyskał on akceptacji VESA (Video Electronics Standards Association) – organizacji zajmującej się standaryzacją grafiki komputerowej. Standard DVI uwzględnia przesyłanie danych zarówno w postaci cyfrowej, jak i analogowej.
Istnieją trzy typy złącz DVI:
DVI-I – uniwersalne — przesyła zarówno dane cyfrowe, jak i analogowe. Prosta przejściówka umożliwia połączenie ze starszym typem łącza D-Sub.
DVI-D – przesyła wyłącznie dane cyfrowe. Niektóre karty graficzne umożliwiają stosowanie przejściówek DVI-HDMI w celu przesyłania dodatkowo dźwięku, jednak jest to niezgodne ze standardem.
DVI-A – przesyła tylko dane analogowe.
W formatach cyfrowych (DVI-D i DVI-I) wyjścia są częściowo zgodne z HDMI. Dzięki temu w celu dostosowania wtyczek wystarczy użyć prostego pasywnego adaptera. Niektóre różnice między DVI i HDMI:
HDMI nie obsługuje przesyłu analogowego sygnału graficznego.
HDMI standardowo przesyła dodatkowo dźwięk w formacie cyfrowym.
HDMI od wersji 1.4 pozwala dodatkowo przesyłać inne dane, np. służące jako kanał Ethernet.
HDMI jest w stanie odczytać z urządzenia dane EDID (Extended display identification data), co pozwala lepiej automatycznie dostosować parametry wysyłanego obrazu.