poniedziałek,
Diagnostyka sieci… telefonem
Wśród wielu aplikacji dla telefonów komórkowych znajdują się także programy narzędziowe do diagnostyki sieci komputerowej. Ćwiczenia z takimi programami nie są obowiązkowe dla naszych uczniów, jednak mogą być środkiem do samodzielnego doskonalenia swoich praktycznych umiejętności. Istnieje wiele podobnych aplikacji, omówiliśmy pakiet „Network Utilities” dla systemu Android, który jest zbiorem podstawowych programów do diagnostyki sieci komputerowej.
Zgodnie z zapowiedzią umieszczoną na powyższej grafice, aplikacja w wersji dostępnej nieodpłatnie będzie wyświetlać reklamy, należy być tego świadomym. Wymaga także udzielenia kilku zgód, których użytkownik udziela na własną odpowiedzialność. „Network Utilities” nie różni się zbytnio pod tym względem od innych aplikacji i gier.
W dalszej części artykułu przedstawiliśmy narzędzia dostępne w pakiecie „Network Utilities”.
IP Discover
Narzędzie działa podobnie do arpscan, wykrywa adresy MAC i IP urządzeń aktywnych w sieci lokalnej. Dzięki bazie producentów (adresy MAC) próbuje ustalić również wytwórcę sprzętu.
IP range scanner
Wykrywanie otwartych portów hostów według zadanego zakresu adresów. W przykładowym wywołaniu poszukiwano otwartych portów 22 i 80 (SSH i HTTP) w sieci lokalnej.
UPnP scan & control
Wykrywanie usługi UPnP.
Netstat
Wyświetlanie aktywnych połączeń sieciowych urządzenia.
Ping
Podstawowa funkcjonalność programu ping.
Traceroute
Narzędzie pozwala poznać trasę pakietów do wybranego hosta przez sieć (także Internet).
Port scaner
Wykrywanie otwartych portów hosta określonego adresem IP lub nazwą domenową.
DNS records
Odczytywanie rekordów DNS. W przykładzie wyszukiwano rekordów typu A.
Whois
Zapytanie do baz danych DNS w celu uzyskania danych właściciela domeny, adresu IP i innych informacji.
IP calculator
Podobny w działaniu do innych tego typu narzędzi kalkulator, który pobiera adres IP i maskę sieci, a następnie oblicza adres rozgłoszeniowy, adres sieci, maskę i zakres hostów.
Telenet & SSH
Narzędzie daje możliwość uzyskiwania połączenia ze zdalnym urządzeniem za pomocą protokołu Telnet lub SSH. W przykładzie zastosowano protokół SSH. Po zalogowaniu się użytkownik wykonał polecenie w zdalnym systemie i się wylogował. Ostudzając zapędy naszych uczniów, informujemy, że widoczne na filmie nazwę użytkownika i hasło zdefiniowano specjalnie do poniższej prezentacji i dane te nie występują na szkolnych komputerach, serwerach, usługach itp.