wtorek,
Błędny znacznik marquee
Znacznik blokowy marquee pojawił się jako rozszerzenie przeglądarki Internet Explorer. Wkrótce został zaimplementowany w innych popularnych przeglądarkach. Podobny efekt jest możliwy do uzyskania za pomocą języka JavaScript, a ostatnio także dzięki nowym możliwościom CSS3.
Element marquee nigdy nie pojawił się w oficjalnej specyfikacji języka HTML. Być może to nie jest dla kogoś istotne, jednak ten fakt oznacza, że w kolejnej wersji przeglądarek może zostać wycofana obsługa tego elementu. Co więcej, konsorcjum W3C odradza używanie tego elementu ze względu na potencjalne problemy z użytecznością, np. przy wydrukach przesuwającego się tekstu.
Przy formalnym podejściu znacznik marquee jest błędem we wszystkich wersjach języka HTML. Obecnie ten efekt można uzyskać dzięki możliwościom CSS.
Przykład
W nowoczesnych przeglądarkach znacznik marquee można zastąpić regułami CSS. Dodatkowo możliwe jest dalsze wzbogacanie elementu, np. w poniższym przykładzie przesuwający się tekst można zatrzymać, umieszczając nad nim wskaźnik myszy. Dla porównania w demonstracji znalazł się także standardowy znacznik marquee.
Technik informatyk
Kod HTML
<marquee>Technik informatyk</marquee>
<p class="microsoft marquee"><span>Technik informatyk</span></p>
Kod CSS
<style>
.marquee {
white-space: nowrap;
overflow: hidden;
}
.marquee span {
display: inline-block;
padding-left: 100%;
animation: marquee 12s linear infinite;
}
.marquee span:hover {
animation-play-state: paused
}
@keyframes marquee {
0% { transform: translate(0, 0); }
100% { transform: translate(-100%, 0); }
}
</style>