poniedziałek,
Aplikacja CPU-Z
Aplikacja CPU-Z identyfikuje procesor, pamięć RAM, płytę główną oraz inne właściwości sprzętu komputerowego. Wspierane są systemy Microsoft Windows i Android. Aplikację można pobrać ze strony producenta. Obok standardowego instalatora udostępniono także wersję przenośną (tzw. portable), która nie wymaga instalacji.
W pierwszej karcie programu można odczytać informacje na temat procesora, m.in. o nazwie modelu, częstotliwości pracy, ilości rdzeni i wątków, technologii wykonania, zestawie instrukcji.
Zakładka „Cache” prezentuje dane o pamięci podręcznej procesora.
Trzecia zakładka to dane na temat płyty głównej, m.in. nazwa producenta i modelu płyty, zastosowany chipset, producent i wersja systemu BIOS.
W karcie „Memory” poznasz parametry pamięci RAM: typ, rozmiar, zajmowany kanał, ewentualny tryb pracy multi-channel, częstotliwość DRAM, ratio FSB DRAM, opóźnienia.
W karcie SPD udostępniono szczegółowe informacje o modułach pamięci RAM, m.in. typ pamięci, rozmiar, maksymalna przepustowość, producent, numer części i numer seryjny, tydzień i rok produkcji, tabela opóźnień i napięć.
W zakładce „Graphics” uzyskasz dane na temat karty graficznej. Na przykładowym zrzucie jest to karta zintegrowana i wyświetlanych informacji jest niewiele.
Program CPU-Z wyposażono w zintegrowany benchmark, którego zadaniem jest sprawdzania wydajności procesora. Dostępne są testy jedno i wielowątkowe. Poprzez wybór układu referencyjnego z listy dostępnej u dołu okna aplikacji można porównać osiągnięte wyniki z innymi procesorami.
Program daje możliwość eksportu uzyskanych informacji o sprzęcie w postaci pliku tekstowego lub strony internetowej.
Fragment raportu w postaci strony internetowej: