poniedziałek,
Ślub, który łączył dwa kraje
18 lutego 1386 roku w katedrze wawelskiej odbył się jeden z najważniejszych ślubów w historii Polski. Związek małżeński zawarli królowa Polski Jadwiga Andegaweńska i wielki książę litewski Władysław Jagiełło. Następstwem tego wydarzenia był bliski związek Polski z Litwą, chrystianizacja Litwy i wspólna walka z zakonem krzyżackim.
Jadwiga Andegaweńska była córką Ludwika Węgierskiego, wnuka Władysława I Łokietka i Elżbiety Bośniaczki. Mimo że Ludwik był dwukrotnie żonaty, nie doczekał się dziedzica męskiego. Ówcześnie w Polsce żadna z jego trzech córek nie mogła zostać władcą Polski. Ludwik Węgierski w zamian za uznanie praw do korony polskiej jednej ze swych córek musiał wydać dla szlachty polskiej przywilej koszycki, który m.in. ograniczał władzę króla i znacząco obniżał podatki. Jadwiga została koronowana w 1384 roku.
W 1378 roku ojciec Jadwigi zaaranżował jej zaręczyny sponsalia de futuro z ośmioletnim Wilhelmem z potężnej europejskiej dynastii Habsburgów. Król zmarł w 1382 roku. Interesy Ludwika Węgierskiego były sprzeczne z interesami państwa polskiego. Szlachta znaczniejsze korzyści dla Korony widziała w sojuszu z Litwą. Polscy możnowładcy ofiarowali rękę Jadwigi wielkiemu księciu litewskiemu Jagielle. Jadwiga z racji młodego wieku nie miała zbyt wielkiego wpływu na decyzje polityczne.
Książę Jagiełło dostrzegał zagrożenie ze strony zakonu krzyżackiego. Sojusznika widział w Królestwie Polskim. Po rozmowach prowadzonych między księciem a panami małopolskimi, Jagiełło 14 sierpnia 1385 roku wystawił akt krewski. Zobowiązywał się w nim m.in. do zawarcia unii personalnej między Koroną a Litwą, przyjęcia chrztu, chrystianizacji Litwy i poślubienia Jadwigi.
15 lutego 1386 roku Jagiełło przyjął chrzest oraz imię Władysław. Trzy dni później ożenił się z Jadwigą. 4 marca został koronowany na króla Polski.
Po dwunastu latach małżeństwa królowa zaszła w ciążę. 22 czerwca 1399 roku Jadwiga Andegaweńska urodziła córkę Elżbietę Bonifację. Niestety dziecko zmarło już 13 lipca. Cztery dni później zmarła także Jadwiga. Król Jagiełło był żonaty jeszcze trzykrotnie.
Związek Jadwigi i Jagiełły był początkiem drogi, która doprowadziła do powstania potężnego państwa, z którym musiała się liczyć cała Europa – Rzeczpospolitej. Pod rządami Jagiełły Polska złamała potęgę zakonu krzyżackiego i przeżyła wielki rozkwit gospodarczy.