Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Tim O'Reilly

czwartek,

Tim O'Reilly

6 czerwca 1954 urodził się Tim O’Reilly. Jest on założycielem O’Reilly Media – jednego z największych wydawców książek związanych z komputerami. Według wielu jest autorem pojęcia Web 2.0 – określenia serwisów internetowych, w których działaniu podstawową rolę odgrywa treść generowana przez użytkowników (np. portale społecznościowe).

O’Reilly Media to jedno z pierwszych wielkich wydawnictw, które od początku propagowały książki elektroniczne bez zabezpieczeń DRM. Ochrona praw autorskich twórców to bardzo ważne zagadnienie, jednak dostępne obecnie rozwiązania są dalekie od doskonałości. Stosowane przez wydawców systemy zabezpieczeń budzą kontrowersje. Z jednej strony, w większości przypadków nie stanowią bariery dla piratów elektronicznych, z drugiej stanowią ograniczenie przywilejów konsumenckich. To wszystko stanowi współcześnie spore wyzwanie dla dostawców płatnych treści.

O’Reilly swoimi posunięciami wyróżnia się spośród innych wydawniczych firm. Przykładem może być książka „W obronie wolności”. Napisał ją Sam Williams na podstawie wywiadów przeprowadzonych z Richardem Stallmanem. Stallman to ważna i kontrowersyjna postać w świecie Wolnego Oprogramowania – napisanie jego biografii wróżyło sukces wydawniczy. Ku przerażeniu autora książki, Richard Stallman okazał się jednak konsekwentny w swoich poglądach, problem stanowiła elektroniczna wersja książki.

„Używając papierowych książek, zachowujemy wszystkie stare wolności. Sytuacja pogarsza się, gdy książka drukowana zostaje zastąpiona przez elektroniczną. "Elektroniczny atrament" może pisać wciąż na tym samym "papierze", a więc również czasopisma staną się efemerydami. Wyobraźcie sobie: żadnych antykwariatów z używanymi książkami, żadnego pożyczania książek przyjaciołom, żadnego wypożyczania książek z bibliotek publicznych, żadnych "przecieków", pozwalających komuś przeczytać książkę bez płacenia za nią (a uwzględniwszy dodatki Microsoft Reader, również żadnego anonimowego kupowania książek). Taki świat szykują nam wydawcy.”

Warunek udostępnienia równolegle do wersji papierowej dostępnej nieodpłatnie elektronicznej wersji książki był nie do przyjęcia dla wydawców. Jedyną firmą, która na to przystała, była... O’Reilly. Konsekwencją zawartej umowy jest także dostępność tłumaczeń książki na podobnych zasadach, w Polsce wydawcą książki „W obronie wolności” jest Helion. Pełna wersja tej pozycji jest dostępna do pobrania w formie elektronicznej na stronie wydawnictwa (dostęp: 2017.06.06).

Wiele książek wydanych przez O’Reilly jest dostępnych nieodpłatnie w formie elektronicznej. Oferta nie jest ograniczona czasowo. Dostępne w tym wariancie e-booki pogrupowano w kilka kategorii.

Nie są to pozycje przestarzałe, wycofane z druku itp. Na przykład książka „Upgrading to PHP 7” została nieodpłatnie udostępniona dokładnie w momencie upublicznienia wersji 7 języka PHP.

W Polsce wiele książek z O’Reilly Media na język polski przetłumaczyło wydawnictwo Helion.

Adam Trybus

Adam Trybus

Władysław Klimowicz

Władysław Klimowicz

Władysław Bruliński

Władysław Bruliński

Generał Bronisław Prugar-Ketling

Generał Bronisław Prugar-Ketling

Artur Linowski

Artur Linowski

Maciej Kalenkiewicz

Maciej Kalenkiewicz

Nasze technikum

Szkoły dla dorosłych

Pełna oferta edukacyjna