niedziela,
Stuxnet
W czerwcu 2010 roku wykryto robaka komputerowego Stuxnet, który jest uważany za pierwsze złośliwe oprogramowanie atakujące instalacje przemysłowe. Nigdy bezsprzecznie nie ustalono, kto był jego autorem, powstało wiele spekulacji. Najczęściej eksperci uważają, że Stuxnet został stworzony przez Stany Zjednoczone i Izrael w ramach wspólnej operacji Operation Olympic Games. W prasie pojawiały się informacje mające bazować na nieoficjalnych wypowiedziach amerykańskich urzędników potwierdzające to stwierdzenie.
Stuxnet był przyczyną uszkodzenia wielu wirówek używanych do wzbogacania uranu wykorzystywanych w irańskiej elektrowni atomowej w Buszehr. Szkodnik infekował kontrolery PLC sterujące pracą infrastruktury i modyfikował ustawienia, tak aby przeciążać urządzenia. Dodatkowo fałszował odczyty z czujników i nadzór techniczny uznawał, że parametry pracy wirówek są prawidłowe. Stuxnet działał w wyrafinowany sposób, uaktywniał się dopiero po wykryciu połączonych zespołów wirówek, co potęgowało straty.
Dokładna liczba zainfekowanych systemów nie jest znana, zwłaszcza że niektóre państwa nie przyznają się do swoich niepowodzeń. Według informacji opublikowanych przez uznanego producenta oprogramowania antywirusowego firmę Symantec Stuxnet najbardziej rozpowszechnił się w Iranie, Indonezji i Indiach. Stosunkowo znaczące ilości infekcji stwierdzono także w Azerbejdżanie, Stanach Zjednoczonych oraz Pakistanie.