Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

poniedziałek,

Wycieczka do Bawarii: Ratyzbona

Kolejny dzień naszej wyprawy spędziliśmy w pięknym mieście nad Dunajem — Regensburgu. Zobaczyliśmy między innymi: Katedrę Regensburską, zabytkowe mury miasta z roku 179, stare miasto oraz Walhallę. Odbyliśmy także wycieczkę statkiem po malowniczej rzece Dunaj.

Ratyzbona (Regensburg) to położona nad rzeką Dunaj siedziba rejencji Górny Palatynat, w Bawarii. Obecnie mieszka tutaj ponad 160 tysięcy ludzi. Ratyzbona jest piątym co do wielkości miastem Bawarii. Na północnym zachodzie od miasta położona jest Norymberga (110 km), na południowym zachodzie Monachium (120 km). Dokładną lokalizację można sprawdzić na mapie.

Ratyzbona

Już w czasach neolitu (ostatni okres epoki kamienia) w zakolu Dunaju powyżej Ratyzbony znajdowały się ludzkie osady. Ratyzbona jest jednym z najstarszych miast w Niemczech. Przez lata nazwa miasta ulegała wielu zmianom. Pierwsza znana z nich to celtycka Radasbona. Groby celtyckie odkryte w obrębie miasta datowane są na około 400 lat p.n.e. W roku 79 n.e. na terenie współczesnej dzielnicy Kumpfmühl powstał rzymski kasztel (Castellum, zamek) stanowiący punkt obserwacyjny nad ujściami rzek Naab i Regen. Na pierwszy wiek naszej ery szacowany jest także wiek osady odkrytej na obecnym Starym Mieście. W czasie wojen markomańskich rzymskie budownictwo uległo zniszczeniu. W 190 roku cesarz Marek Aureliusz zlecił budowę obozu legionistów. Jego nazwa – „Castra Regina” pochodzi od łacińskiej nazwy rzeki Regen. Do dziś na terenie Starego Miasta zachowały się kamienne pozostałości po murze i głównej bramie wjazdowej.

Ratyzbona

Po opuszczeniu kasztelu przez Rzymian został on przekształcony w warowną osadę. Od roku 500 znajdowała się tutaj siedziba książąt bawarskich Agilofingów, którzy panowali w Ratyzbonie do 788 roku. Biskup Moguncji Bonifacy w 739 roku powołał w Ratyzbonie jedną z najstarszych diecezji w Niemczech. W 1542 roku miasto przeszło na protestantyzm, jednak jest siedzibą biskupów katolickich do dziś.

Ratyzbona

W czasie drugiej wojny światowej Ratyzbona była celem ataków lotnictwa alianckiego. Na przedmieściach miasta mieściły się zakłady Messerschmitta – ówcześnie największa fabryka samolotów w Europie. W wyniku nalotów zginęło około trzech tysięcy osób, jednak historyczne centrum miasta nie uległo zniszczeniu.

Ratyzbona

Stare Miasto Ratyzbony znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jest to największa średniowieczna starówka na terenie Niemiec. W mieście zachowało się wiele tzw. wież rodowych budowanych przez bogate rodziny. Oczywiście im wyższa wieża, tym większe było uznanie dla rodziny. Wieże rodowe były popularne we Włoszech, dlatego czasami Ratyzbonę nazywa się „najbardziej na północ wysuniętym miastem Włoch”.

Ratyzbona

Spacerując po Ratyzbonie, można podziwiać pozostałości po rzymskich legionistach. Częściowo zachowała się Porta Pretoria – wieża obserwacyjna datowana na rok 179. Jedną z najznamienitszych budowli gotyckich w południowych Niemczech jest ratyzbońska Katedra Świętego Piotra. Powstała ona wkrótce po założeniu w mieście biskupstwa w roku 739. Ciekawym obiektem, jaki można podziwiać w mieście, jest Kamienny Most (Steinerne Brücke) wybudowany w połowie XII wieku. Kilka kilometrów od centrum Ratyzbony, w Donaustauf nad Dunajem, znajduje się Walhalla (Sala bohaterów) – późnoklasycystyczna budowla, w której znajdują się popiersia postaci historycznych oraz tablice pamiątkowe.

Ratyzbona

Artykuł: Staże w Hiszpanii

Staże w Hiszpanii

Artykuł: Conformité Européenne

Conformité Européenne

Artykuł: Display Stream Compression

Display Stream Compression

Artykuł: High Dynamic Range

High Dynamic Range

Artykuł: PiP i podobne technologie

PiP i podobne technologie

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły