Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Potyczka w Anastazewie

wtorek,

Potyczka w Anastazewie

28 grudnia 1918 roku we wsi Anastazewo doszło do walki między powstańcami wielkopolskimi a oddziałami pruskimi.

Jesienią 1918 roku sytuacja w Wielkopolsce była napięta. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie odzyskała niepodległość. Wiele wskazywało na to, że Niemcy dążą do zbrojnego rozprawienia się z Polakami. 26 grudnia do Poznania przyjechał Ignacy Jan Paderewski. Wygłosił on przemówienie, które zakończyło się owacją i manifestacją patriotyczną. Następnego dnia wzburzeni polskimi uroczystościami towarzyszącymi wizycie Paderewskiego Niemcy zorganizowali przemarsz oddziałów wojskowych przez Poznań. Ich prowokacyjne zachowanie doprowadziło do wybuchu walk, wybuchło Powstanie Wielkopolskie.

W Anastazewie biegła dawna granica prusko-rosyjska. W 1918 roku było to kolejowe i drogowe przejście graniczne na teren niepodległej już wtedy Polski. W miejscowości przebywał pluton Grenzschutzu i oddział niemieckiej straży granicznej, był to łącznie około 60 ludzi. Dzień po wybuchu powstania w Wielkopolsce, na naradzie w Gnieźnie zdecydowano o konieczności opanowania strategicznego przejścia. Do działania przystąpiono natychmiast. Do Anastazewa wyruszył siedemdziesięcioosobowy oddział pod dowództwem Józefa Bilskiego.

W pobliżu wsi powstańcy napotkali niemiecki patrol. Jeden z Niemców zdołał uciec i zaalarmować oddziały stacjonujące we wsi. Efekt zaskoczenia został utracony. Powstańcy frontalnie uderzyli na wieś. Większość budynków zdobyto bardzo szybko, wielu Niemców nie było zainteresowanych walką i się poddało. Centralnym punktem niemieckiej obrony stała się stacja kolei wąskotorowej. Po obrzuceniu przez powstańców budynku dużą ilością granatów ręcznych żołnierze Grenzschutzu okupujący stację złożyli broń. Zdobyto stosunkowo duże ilości broni i sprzętu wojskowego.

Artykuł: Teoria emocji kolorów

Teoria emocji kolorów

Artykuł: DRAM Speculative Leadoff

DRAM Speculative Leadoff

Artykuł: Burst Mode DMA

Burst Mode DMA

Artykuł: Tryby DMA

Tryby DMA

Artykuł: DMA w kontekście historycznym

DMA w kontekście historycznym

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły