Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Patroni roku 2019

środa,

Patroni roku 2019

Pięciu patronów roku 2019 już w lipcu 2018 roku wskazał Sejm. Senat ze swoją decyzją zwlekał do grudnia, kiedy ogłosił również pięciu patronów. Ostatecznie będzie ich jednak ośmiu, ponieważ w dwóch przypadkach wybór obydwu izb polskiego parlamentu był jednakowy.

Gustaw Herling-Grudziński

W 2019 roku przypada setna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Był to człowiek, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy. Po agresji ZSRR na Polskę został aresztowany i umieszczony w łagrze. Zwolniony na mocy układu Sikorski-Majski przeszedł szlak bojowy Armii Andersa. Za męstwo w bitwie o Monte Cassino otrzymał Order Virtuti Militari. Po wojnie nie wrócił do Polski…

Czytaj więcej…

Anna Walentynowicz

Kolejną patronką roku jest Anna Walentynowicz. W sierpniu 2019 roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica jej urodzin. Była wybitną opozycjonistką w czasach PRL oraz współtwórczynią Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Instytut Pamięci Narodowej podał, że Annę Walentynowicz inwigilowało ponad stu funkcjonariuszy i tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Kiedy zwolniono ją z pracy w Stoczni Gdańskiej, wybuchł strajk, który przekształcił się w ogólnopolski protest społeczeństwa przeciw władzy komunistycznej…

Czytaj więcej…

Stanisław Moniuszko

Dwusetna rocznica urodzin wybitnego polskiego kompozytora stała się okazją do uhonorowania jego osoby. Wielki artysta był jednocześnie gorącym patriotą. Jego najbardziej znane utwory to opery „Halka”, „Straszny dwór” i „Paria”. Moniuszko uważany jest za twórcę polskiej opery narodowej, a także za wybitnego przedstawiciela stylu narodowego w muzyce polskiej. Pracował również jako pedagog, m.in. był wykładowcą w Instytucie Muzycznym w Warszawie…

Czytaj więcej…

Unia Lubelska

Mija właśnie 450 lat od zawarcia porozumienia między pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. 1 lipca 1569 roku na sejmie walnym w Lublinie zawarto unię realną – powstało państwo znane jako Rzeczpospolita Obojga Narodów. Wspólny był monarcha, herb, sejm, waluta i polityka zagraniczna. Zachowano odrębne urzędy centralne, skarb i wojsko. Było to ważne wydarzenie nie tylko dla krajów połączonych unią, ale także dla całej Europy Środkowo-Wschodniej…

Czytaj więcej…

Powstania Śląskie

W roku setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego Sejm wyraził „wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem Jej odbudowę, oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego” i ustanowił Powstania Śląskie jednym z patronów roku 2019. Mianem powstań śląskich określa się trzy konflikty zbrojne na Górnym Śląsku w pierwszych latach formowania się odrodzonej Polski…

Czytaj więcej…

Maria Szymanowska

W grudniu 2019 roku mija 230. rocznica urodzin Marii Szymanowskiej – jednej z pierwszych kobiet pianistek o europejskiej sławie w historii kultury. Napisała wiele utworów na fortepian, wśród nich były etiudy, nokturny, walce, polonezy, mazurki, pieśni. Koncertowała w całej Europie – w Niemczech, Francji, Anglii, Włoszech, Holandii, Szwajcarii, Czechach, na Ukrainie, Litwie, i w Rosji. Była najwybitniejszą ambasadorką kultury polskiej w pierwszej połowie XIX wieku…

Czytaj więcej…

Matematyka

W kwietniu 1919 roku powstało Towarzystwo Matematyczne w Krakowie, które dało początek Polskiemu Towarzystwu Matematycznemu. Senat Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu zasług polskich matematyków postanowił ustanowić rok 2019 Rokiem Matematyki. W dwudziestoleciu międzywojennym na całym świecie znane były prace Lwowskiej Szkoły Matematycznej. Duży wkład w rozwój matematyki wnieśli także przedstawiciele Warszawskiej Szkoły Matematycznej, ośrodków uniwersyteckich w Wilnie i w Poznaniu…

Czytaj więcej…

Liga Morska i Rzeczna

W grudniu 2018 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej postanowił o ustanowieniu roku 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej. Ta organizacja społeczna powstała w 1924 roku na bazie Ligi Żeglugi Polskiej. Liga już od stu lat zajmuje się promowaniem polskiej gospodarki morskiej i śródlądowej. W 1939 roku należało do niej prawie milion osób, była to jedna z największych organizacji społecznych w kraju. W latach międzywojennych Liga zajmowała się także poszukiwaniem w innych krajach ziem pod polskie osadnictwo lub kolonizację…

Czytaj więcej…
Artykuł: Harmonogram egzaminów maturalnych

Harmonogram egzaminów maturalnych

Artykuł: Staże w Hiszpanii

Staże w Hiszpanii

Artykuł: Conformité Européenne

Conformité Européenne

Artykuł: Display Stream Compression

Display Stream Compression

Artykuł: High Dynamic Range

High Dynamic Range

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły