Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
czwartek,
Mozilla Application Suite
10 marca 2005 roku Mozilla Foundation ogłosiła informację o zaprzestaniu prac nad pakietem Mozilla Application Suite.
Słowo Mozilla była nazwą kodową silnika przeglądarki Netscape Navigator. Jest to połączenie słów Mosaic i killer. Współzałożyciel firmy Netscape Communications wcześniej był liderem zespołu pracującego nad przeglądarką Mosaic na uniwersytecie Illinois. Ograniczenia projektu uczelnianego spowodowały, że postanowił założyć własną firmę. Po przegranej wojnie przeglądarek firma Netscape Communications uwolniła kod źródłowy przeglądarki Netscape Navigator i utworzyła projekt nazwany Mozilla.
Efektem uwolnienia kodu i dołączeniu do prac rozwojowych społeczności były bliźniacze programy Netscape Navigator 6.x i pakiet Mozilla Application Suite. Mozilla Application Suite był pakietem programów zawierającym m.in. przeglądarkę internetową, klienta poczty, czytnik grup dyskusyjnych, klienta IRC oraz edytor stron HTML. Zrezygnowano z dużej części oryginalnego kodu Communicatora i położono nacisk na zgodność ze standardami.
W 2003 roku nowy właściciel Netscape, firma AOL, zwolnił wszystkich programistów pracujących nad projektem Mozilla. 15 lipca powołano organizację non-profit zajmującą się zapewnieniem organizacyjnego, prawnego i finansowego wsparcia dla projektu Mozilla i jego pochodnych. Już wcześniej planowano skoncentrować wysiłki na rozwoju wybranych składników pakietu w formie odrębnych aplikacji. Tak powstała m.in. przeglądarka Firefox.
10 marca 2005 roku Fundacja wydała oświadczenie o zaprzestaniu prac nad Mozilla Application Suite i skoncentrowaniu wszystkich wysiłków na rozwoju przeglądarki Firefox oraz kliencie poczty Mozilla Thunderbird. Mozilla Foundation pomogła powołać do życia projekt SeaMonkey, który jest kontynuacją Mozilli Application Suite. Pakiet SeaMonkey jest rozwijany do dziś. Aktualna wersja ma oznaczenie 2.49.4 i została wydana 27 lipca 2018 roku.