Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
sobota,
Ken Thompson
4 lutego 1943 roku urodził się amerykański programista Ken Thompson. System, który stworzył, wywarł duży wpływ na rozwój systemów operacyjnych.
Thompson pochodzi z Nowego Orleanu. Studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W 1965 roku uzyskał licencjat, a rok później tytuł magistra elektrotechniki oraz informatyki. Od 1966 pracował w Bell Labs. Wspólnie z Dennisem Ritchie rozwijał eksperymentalny system operacyjny Multics. W tym okresie opracował język programowania Bon. Obydwa projekty zostały zarzucone, jednak zdobyte doświadczenie przydało się podczas prac nad systemem Unix.
Kierownictwo Bell Labs było niezadowolone z wyników prac nad systemem Multics, jednak nie robiło problemów dla kolejnego projektu. W 1969 Thompson i Ritchie opracowali pierwszą wersję systemu Unix. Oficjalnie pierwszą edycją Uniksa nazwano wersję na komputery PDP-11 z 1971 roku. Po początkowym etapie prac nad Uniksem Thompson stworzył język programowania B, który stał się bezpośrednim poprzednikiem popularnego języka C stworzonego przez Dennisa Ritchie. W 1972 roku Unix został przepisany na język C.
W połowie lat 70. Ken Thompson zainstalował system Unix na komputerach jednej z pracowni Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Dało to początek projektowi BSD – systemowi Unix z Berkeley. Thompson odszedł z Bell Labs pod koniec 2000 roku. Obecnie pracuje w Google. W tej firmie był jednym z autorów języka programowania Go. Do jego najważniejszych dokonań można jeszcze zaliczyć przełomowe prace nad wykorzystaniem wyrażeń regularnych, hierarchiczny system plików, potoki komend oraz oprogramowanie dla szachowego komputera.
W 1983 roku wspólnie z Dennisem Ritchie został wyróżniony Nagrodą Turinga „za ogólny rozwój teorii systemów operacyjnych, a szczególnie za napisanie systemu operacyjnego Unix”.