Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Joseph Conrad-Korzeniowski

sobota,

Joseph Conrad-Korzeniowski

Dzisiaj przypada 95 rocznica śmierci angielskiego pisarza i publicysty polskiego pochodzenia Josepha Conrada-Korzeniowskiego.

Joseph Conrad urodził się jako Józef Teodor Konrad Korzeniowski herbu Nałęcz 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie. Był synem polskiego działacza niepodległościowego i społecznego Apollona Korzeniowskiego, którego rodzina została pozbawiona ziemi po powstaniu listopadowym. W 1861 roku za działalność przeciw caratowi rodzice przyszłego pisarza zostali zesłani w głąb Rosji. Wychowaniem Korzeniowskiego zajęła się rodzina.

W 1874 roku siedemnastoletni Korzeniowski opuścił kraj i w Marsylii podjął pracę jako marynarz. Po jakimś czasie pojawiły się problemy związane z obywatelstwem Korzeniowskiego – jako poddany cara podlegał obowiązkowi służby wojskowej w rosyjskiej armii i nie mógł pracować we francuskiej flocie bez pozwolenia od carskich władz. Korzeniowski pozbawiony pracy wpadł w problemy finansowe i usiłował popełnić samobójstwo. Jego długi spłacił brat matki – Tadeusz Bobrowski.

W połowie 1878 roku Korzeniowski trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął służbę w marynarce handlowej. Dopiero wtedy zaczął poznawać język, w którym pisał później książki. Kariera polskiego emigranta w brytyjskiej marynarce była niezwykła i zakończyła się uzyskaniem stopnia kapitana. W 1886 roku Korzeniowski otrzymał obywatelstwo brytyjskie. W 1894 roku Korzeniowski zakończył pracę marynarza i poświęcił się pisarstwu. Zmarł 3 sierpnia 1924 roku.

Twórczość Josepha Conrada-Korzeniowskiego

Powieści

Eseje i wspomnienia

Nowele i opowiadania

Bitwa pod Żurawnem

Bitwa pod Żurawnem

Stanisław Sosabowski

Stanisław Sosabowski

Bitwa nad Niemnem

Bitwa nad Niemnem

Bohdan Wroński

Bohdan Wroński

System macOS Mojave

System macOS Mojave

System iPadOS

System iPadOS

Nasze technikum

Szkoły dla dorosłych

Pełna oferta edukacyjna