Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
niedziela,
Zbigniew Gęsicki „Juno”
Zbigniew Gęsicki „Juno” urodził się 21 listopada 1919 roku w Dęblinie. W 1928 roku jego rodzina przeniosła się do Piastowa pod Warszawą. W 1942 roku, mimo że mieszkał wtedy na Starym mieście, został członkiem żoliborskiej organizacji PET. Wkrótce PET włączony został do Szarych Szeregów. „Juno” trafił do Grup Szturmowych Szarych Szeregów. W sierpniu 1943 roku został żołnierzem oddziału „Agat”, przekształconego później w „Pegaz”.
1 lutego 1944 roku w Alejach Ujazdowskich w Warszawie oddział specjalny Pegaz przeprowadził udany zamach na Franza Kutscherę. „Juno” w ostatniej chwili dołączył do zespołu – w przeddzień akcji postrzelony został wytypowany do udziału w ataku Jan Kordulski „Żbik”. Zadaniem Zbigniewa Gęsickiego było ubezpieczanie grupy uderzeniowej. Podczas odwrotu „Juno” w charakterze obstawy znalazł się w samochodzie, który prowadził Kazimierz Sott „Sokół”. Znajdowali się tam czterej ranni uczestnicy akcji.
W okupowanej Warszawie znalezienie miejsc w szpitalach dla rannych zamachowców nie było zadaniem łatwym. Postrzelony samochód jeździł przez kilka godzin. Po zostawieniu wszystkich kolegów w szpitalu „Sokół” i „Juno” mieli porzucić samochód w najbliższym dogodnym miejscu, jednak Prawdopodobnie chcieli uratować pojazd dla oddziału i spod praskiego Szpitala Przemienienia Pańskiego ruszyli w stronę lewego brzegu Wisły. Podczas przejazdu przez most Kierbedzia zorientowali się, że droga została zablokowana przez Niemców. Wywiązała się strzelanina. Wobec przewagi wroga „Sokół” i „Juno” skoczyli do Wisły i ponieśli śmierć w jej nurtach. Za udział w akcji Kutschera Zbigniew Gęsicki pośmiertnie otrzymał Krzyż Walecznych.