Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Witryny internetowe z PKP

wtorek,

Witryny internetowe z PKP

Z okazji rocznicy powstania Polskich Kolei Państwowych uczniowie trzeciej klasy kierunku technik informatyk na zajęciach z przedmiotu „Witryny i aplikacje internetowe” wykonali serię banerów okolicznościowych. Wykorzystali oni w tym celu program Inkscape. Choć ich znajomość z tą aplikacją zaczęła się niedawno, w swoich pracach korzystali z różnych opcji programu. Wybrane banery prezentujemy poniżej. Po zapoznaniu się ze skróconą historia polskich kolei, zdziwienie niektórych młodych techników informatyków sprawił fakt, że PKP jest sporo starsze od ich rodziców.

Pierwsze połączenie kolejowe w Polsce uruchomiono w 1845 roku, w czasach zaborów. Linią tą był to odcinek Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej biegnący z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. Po odzyskaniu niepodległości na polskich terenach znajdowało się szesnaście tysięcy kilometrów torów kolejowych przejętych od zaborców. Początkowo kontrolę nad tymi zasobami sprawowała Sekcja Kolejowa w Ministerstwie Komunikacji. Po przewrocie majowym z inicjatywy Józefa Piłsudskiego 24 września 1926 roku powołano do życia przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe, które istnieje do dziś. PKP nadal jest jednym z największych właścicieli nieruchomości w Polsce.

Inkscape to dostępny nieodpłatnie program do tworzenia grafiki wektorowej. Jego pierwsza wersja ukazała się 2 listopada 2003 roku. Aplikacja pozwala na tworzenie m.in. symboli, logotypów, znaków towarowych i ikon. Grafika wektorowa umożliwia skalowanie grafik bez straty jakości, co jest bardzo pożądane przy tego typu projektach. Oczywiście można tworzyć także innego rodzaju obrazy, jednak np. edycja typowych zdjęć wygodniejsza będzie w jakimś edytorze grafiki rastrowej. W naszej szkole korzystają z niego uczniowie z kierunków technik reklamy i technik informatyk, ponieważ niektóre zadania z części praktycznej ich egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie wymagają użycie edytora grafiki wektorowej.

Artykuł: Staże w Hiszpanii

Staże w Hiszpanii

Artykuł: Conformité Européenne

Conformité Européenne

Artykuł: Display Stream Compression

Display Stream Compression

Artykuł: High Dynamic Range

High Dynamic Range

Artykuł: PiP i podobne technologie

PiP i podobne technologie

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły