Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
czwartek,
Republika Ostrowska
W listopadzie 1918 roku rozpoczęło się polskie wystąpienie przeciwko władzy pruskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Wydarzenia te znane są pod nazwą Republika Ostrowska.
Już we wrześniu 1918 w Ostrowie Wielkopolskim powstał Komitet Obywatelski. Miał on zamiar przejąć władzę w mieście od przegranych w pierwszej wojnie światowej Niemców. Kiedy 9 listopada doszło do wystąpień rewolucyjnych w Berlinie, żołnierze stacjonującego w Ostrowie batalionu zapasowego 155. pułku piechoty powołali Radę Żołnierską, w której składzie znalazł się jeden Polak. Ostrowski garnizon także powołał Radę Ludową, jednak bez udziału Polaków.
W odpowiedzi polscy żołnierze zwołali wiec w ostrowskim Domu Katolickim. Utworzono Komitet Ludowy oraz Towarzystwo Młodzieży „Pogotowie Służby i Łączności”. 10 listopada polscy żołnierze utworzyli pierwszy polski pułk piechoty i rozpoczęli akcję werbunkową. Dwa dni później zmuszono niemieckich żołnierzy do przekazania koszar i uzbrojenia. Koszary otrzymały imię Józefa Piłsudskiego. Do urzędów wprowadzono polskich kontrolerów z prawem kontrasygnaty.
Wydarzeniom tym z niepokojem przyglądała się poznańska Naczelna Rada Ludowa, która dążyła do pokojowego przejęcia ziem zaboru pruskiego przez odrodzone państwo polskie. Wypadki w Ostrowie uznała ona za działanie przedwczesne, które może sprowokować zbrojną reakcję Niemiec. Pod naciskiem Naczelnej Rady Ludowej 26 listopada zapadła decyzja o rozwiązaniu 1 pułku piechoty polskiej. Mimo tego przedstawiciele Polaków wywalczyli miejsce w radzie miejskiej. W Królewskim Katolickim Gimnazjum Męskim przywrócono naukę religii w języku polskim.
27 grudnia wybuchło powstanie wielkopolskie. 31 grudnia Polacy zajęli strategiczne punkty Ostrowa Wielkopolskiego.