Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Bitwa pod Rawą Ruską

poniedziałek,

Bitwa pod Rawą Ruską

Grupa Operacyjna Dubno powstała po 12 września w garnizonie Dubno na Wołyniu jako improwizowane zgrupowanie taktyczne Wojska Polskiego. Jej zadaniem była zadaniem obrona linii rzeki Ikwy w wypadku przebicia się wojsk niemieckich w rejon Dubna. 17 września zgrupowanie wyruszyło na południe. Polacy chcieli przebić się do obleganego Lwowa. 20 września miały miejsce walki Grupy Dubno z dywersantami ukraińskimi w Krasnem, a następnie sowieckimi oddziałami w rejonie Buska. 21 września formacja stoczyła zwycięską walkę z niemieckimi oddziałami pod Kamionką Strumiłową. Zwycięstwo pozwoliło zdobyć przeprawy na Bugu. Po bitwie dowódca grupy pułkownik Stefan Hanka-Kulesza zdecydował o przebijaniu się na Węgry.

24 września żołnierze Grupy Dubno maszerowali na Rzyczki i Rawę Ruską. O świcie znajdująca się na czele wojsk polskich kawaleria napotkała niemiecki patrol z 2 Dywizji Pancernej. Po krótkiej potyczce Polakom udało się zdobyć Rzyczki. Jeszcze przed południem nastąpił kontratak niemieckich wojsk pancernych. Po ciężkich walkach o Rzyczki Polacy około godziny 15:00 wycofali się ze wsi. Ścigały ich niemieckie oddziały. Tragiczną sytuację odwrócił kontratak spieszonych kawalerzystów rotmistrza Henryka Liszki.

Dopiero około godziny 17:00 na miejsce walk dotarły główne siły Grupy. Pozwoliło to przeprowadzić natarcie na Rzyczki. Po ciężkich walkach Polacy około godziny 19:00 zajęli wieś.

Pomimo sukcesu w walce, na nocnej odprawie pułkownik Stefan Hanka-Kulesza nakazał kapitulację. Dowódca uznał, że dalsze przebijanie się przez niemieckie i sowieckie wojska nie ma szans powodzenia. Ponad 2000 polskich żołnierzy dostało się do niewoli.

Polskie stacje polarne

Polskie stacje polarne

Józef Szyfter

Józef Szyfter

Aleksander Zejdler

Aleksander Zejdler

Claude E. Shannon

Claude E. Shannon

Mieczysław Kwarciński

Mieczysław Kwarciński

Robert Baden-Powell

Robert Baden-Powell

Nasze technikum

Szkoły dla dorosłych

Pełna oferta edukacyjna