Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
wtorek,
ORP Dzik
Na początku 1942 roku na skutek omyłkowego ostrzelania przez sojusznicze jednostki Polacy utracili okręt podwodny „Jastrząb”. Na podstawie zawartych z brytyjską marynarką wojenną umów zapadła o dzierżawie od Brytyjczyków jednego z nowo budowanych okrętów typu U. Wybrano jednostkę P.52, której wodowanie odbyło się 11 października 1942 roku. Okręt otrzymał nazwę ORP „Dzik”. 12 grudnia tego samego roku wszedł do służby. Pierwszym kapitanem został wcześniejszy dowódca „Jastrzębia” Bolesław Romanowski.
Pierwszy patrol bojowy odbył się w styczniu 1943 roku u wybrzeży Norwegii. Niedługo potem okręt został skierowany na Morze Śródziemne. W maju 1943 roku razem z ORP „Sokołem” wszedł w skład 10. Flotylli Okrętów Podwodnych na Malcie. Na pierwszym patrolu poważnie uszkodził włoski zbiornikowiec, który do końca wojny nie wrócił do służby. W kolejnych rejsach atakował kolejne włoskie okręty, jednak nie przyniosło to powodzenia. Podczas zabezpieczania desantu na Sycylię „Dzik” zaatakował zanurzony włoski okręt podwodny, dzięki czemu ocalił bliźniaczą brytyjską jednostkę. 15 sierpnia zatopił włoski transportowiec. We wrześniu wziął udział w blokadzie Korsyki.
Po kapitulacji Włoch „Dzik” i „Sokół” zostały skierowane do działań na Morzu Egejskim. W ramach tych działań „Dzik” zatopił kilka grackich okrętów na niemieckiej służbie. W marcu 1944 roku okręt opuścił basen Morza Śródziemnego. „Dzikowi” i „Sokołowi” przypisywano zatopienie 38 wrogich jednostek na Morzu Śródziemnym, jednak te statystyki okazały się zawyżone.
Po powrocie do Wielkiej Brytanii okręt przeszedł niezbędne remonty. Pod koniec wojny Kriegsmarine nie wykazywało zbytniej aktywności i „Dzik” nie został już skierowany do działań bojowych. 25 lipca 1946 roku ORP „Dzik” został zwrócony Royal Navy. Zweryfikowane sukcesy „Dzika” w służbie pod polską banderą to zatopione pięć statków i trzy promy desantowe oraz uszkodzony zbiornikowiec.